Published On: 5 Qershor, 2016

Edit Durham: Tokat serbe na i paskan zënë shqiptarët. E pa më vonë se kush ishin barbarët

Çezar Ndreu

 

Edith Durham, për të parën herë që erdhi në Ballkan si misionare nuk kishin reputacion të mirë shqiptarët.
Aq sa i paraqiste ata si barbarë dhe të pacivilizuar, “ishte akoma nën influencimin e propagandës serbe të kohës derisa vet e pa më vonë se kush ishin barbarët”.
Ajo më vonë do të llahtaritej me barbarizmat serbe kundrejt shqiptarëve, gjatë Luftës Ballkanike.
Maria Edith Durham në vitin 1904 shkroi një libër për serbët dhe shqiptarët, por dhe për shqiptart e asimiluar në malazez.
Deri aty shkonte Durham sa ju besoji dhe gënjeshtrave serbe, aq sa shkruante se gjoja kur na paskan ardhe turqit ata Servet, se Servi quhej e sot po ju thon serbë,, na paskan ikur nga trojet e tyre dhe paskan shkuar në Hungari.
Dhe se tokat serbe na i paskan zënë shqiptarët.

Servi është quajtur deri vonë ky shtet.

Maria Edith DURHAM ndërroi jetë si njëra nga mikeshat më të mëdhaja shqiptare, me 1944.
Ajo dha një kontribut për çëshjen shqiptare duke shkruar libra dhe mbështet shqiptarët në arenën ndërkombëtare.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...