Published On: 20 Janar, 2016

Edi Rama si Hashim Thaçi, përçan LSI-në

Pak orë pas kritikave që sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama bëri ndaj qeverisë dhe në adresë të kryeministrit Edi Rama, nga LSI-ja vjen me shpejtësi një tjetër reagim nga Petrit Vasili. Por për çfarë e kritikoi Luan Rama qeverinë? Bëhet fjalë për një raport të FMN-së lidhur me transparencën fiskale.

“Pa hyrë në detaje e ftoj qeverinë shqiptare të reflektojë me seriozitet e përgjegjshmëri, ta lexojë drejtpërdrejt raportin siç është shkruar. Duhet lexuar më me seriozitet dhe më me konsistencë se rekomandimet e Komisionet e Venecias. Mirëqeverisja impaktin e parë duhet ta krijojë tek cilësia dhe të ardhurat e jetës së qytetarëve. Ndaj e ftoj qeverinë të jetë më e ndjeshme, më e përgjegjshme kur është fjala për standardin e qeverisjes”, u shpreh ndër të tjera Luan Rama.

Ndërkohë Petrit Vasili nxitoi për të thënë se ky qëndrim i Luan Ramës nuk është qëndrim zyrtar i LSI-së.

“Qëndrimi i z.Rama lidhur me raportin e FMN-së nuk është një qëndrim zyrtar i LSI-së. Është një qëndrim individual i tij. Bashkëpunimi konstruktiv me FMN-në është me rëndësi për vazhdimin me sukses të reformave”, sqaron Vasili.

Por nënkryetari i LSI-së nuk i jep përgjigje pyetjes: A qëndron apo jo kritika e Luan Ramës për kryeministrin Edi Rama?

Thelbi i çështjes nuk është nëse ai ishte apo jo qëndrim personal i Luan Ramës, por a është e vërtetë ajo që ai thotë?

Mos ndoshta këtu kemi të bëjmë me një tjetër shantazh të LSI-së ndaj kryeministrit Edi Rama?

Mos të harrojmë që prej kohësh Ilir Meta është duke luajtur me dy porta në raport me aleatin e tij qeverisës, Edi Rama.

Kujtojmë këtu edhe sjelljen e tij më të fundit për draftin e reformës në drejtësi, ku LSI-ja dërgoi në Venecia një draft të vetin njësoj si opozita./LAPSI.AL/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...