Published On: 31 Janar, 2016

Edi Rama ishte gay në të kaluaren? Ja gafa që e nxjerr zbuluar

Një vëmendje e paparë mediatike ju kushtua vizitës së kryeministrit në emisionin e Ermal Mamaqit “6 ditë pa Ermalin” në Digitalb.

Para dhe pas emisionit lajmet mbi thëniet dhe batutat e kryeministrit në këtë emision i lexoje kudo.

Por mes lajmeve, një detaj binte veçanërisht në sy. Ishte shpjegimi që Edi Rama i dha fotos së famshme ku ai shfaqet me një kapuç duke ngrënë makarona.

Ermali e pyeti për këtë foto, në fillim Rama shpjegoi pse po hante makarona. Shpjegimi lidhej me një mencë ku shkonin artistët gjatë një aktiviteti artistik në Francë.

Kur u pyet për kapuçin, Rama u shpreh:

E vura atë kapuç sepse në atë kohë zhvillohej lufta në Bosnjë, dhe kishte një lloj…si të themi…mungësë solidariteti, për shkak se ishte një luftë ku ishin të përfshirë dhe muslimanët. Dhe unë kapuçin e vura dhe thashë: ‘Unë jam musliman’. Kjo ishte lidhja domethënë”.

Të gjithë e cituan pretendimin e kryeministrit tonë, i cili tha se dinte të shprehej me simbolikë që në vitin 1994 në solidaritet me muslimanët e Bosnjes. Mirëpo ka një problem. Ai kapuç që Rama mbante nuk ka asnjë lidhje me muslimanët dhe në asnjë rast nuk është sinjal që lidhet me simbolet e tyre.

HashtagAL konsultoi dy teologë muslimanë të cilët shpjeguan:

Kapuçi, ose festeja në vetvete nuk është një simbol identifikues për muslimanët. Për rabinët po, është i tillë. Por dhe për rabinët në asnjë mënyrë nuk ka kapuç ose feste shumëngjyrëshe.
Muslimanët mbajnë feste, kryesisht të bardha, në Turqi mbajnë dhe të errëta apo në Ulqin në ngjyrë blu të theksuar. Por nuk ka asnjë mundësi që një kapuç shumëngjyrësh të ketë lidhje me simbolikë muslimane. E pamundur”, – u shprehën dy teologët.

IMG-20160130-WA0000

Shpjegimi ne Wikipedia per ngjyrat e ylberit dhe simboliken e tyre

Po atëherë çfarë është ky kapuç? Ngjyrat e kapuçit që mbante Rama janë ngjyra të ylberit. Ky kombinim kur është i theksuar në garderobë, në kapuç, shall, bluza etj, është simbol i solidarizimit me komunitetet GAY ose LGBT.

Ndodh shumë rrallë që ylberi i përshtatur në garderobë të jetë dhe simbol i paqes.

Por është e pamundur që një kapuç shumëngjyrësh ylberi të ketë lidhje me ndonjë fe të caktuar apo të përfaqësojë ndonjë simbolikë fetare.

Në këto kushte, dy janë opsionet logjike:
Ose kryeministri e ka mbajtur atë kapuç në vitin 1994 për të shprehur solidaritetin me një simbol krejt të gabuar.
Ose kryeministri gënjën sot në vitin 2016, kur përpiqet t’i japë shpjegime prej misionari paqebërës, ekstravagancës së dikurshme.

Kryeministri dhe më herët është pikasur në tentativa për të retushuar të kaluarën e tij. Dy muaj më parë pati debat mbi një pretendim nëse Rama kishte qenë 25 vite më parë në Shkodër në meshën e Dom Simon Jubanit.

Ndërsa operatori i tij besnik, Erion Veliaj, u vetë-diskretitua, gjatë një fjalimi ku mashtroi hapur dhe lidhi Ramën me protestën e studentëve të 8 Dhjetorit 1990, kur dihej botërisht se Rama nuk ndodhej fare në Shqipëri atë ditë. /HashtagAL

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...