Published On: 16 Mars, 2016

Edi Rama dhe Ditmir Bushati injoronjnë Albin Kurtin dhe Visar Ymerin

  • Arrestimi dhe deportimi nga Kosova i Boiken Abazit, sekretarit për Marrëdhëniet me Jashtë në Vetëvendosje, ka angazhuar përfaqësues të lartë të kësaj partie për të kërkuar shpjegim dhe ndihmë edhe nga Tirana zyrtare, duke qenë se Abazi është shtetas i Republikës së Shqipërisë.

Por burime të Lapsi.al thonë se kryeministri Rama dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati nuk i kanë hapur telefonin kreut të Vetëvendosjes, Visar Ymeri e as themeluesit të saj, Albin Kurti.

Ndërkohë që ambasadori shqiptar në Prishtinë, Qemal Minxhozi u thotë “do të ineresohem”, ndërsa një muaj më parë kishte siguruar përfaqësues të Vetëvendosjes se asgjë s’kishte për t’i ndodhur aktivistit të tyre nga Tirana.

Sot ndërkohë Boiken Abazi u arrestua nga policë civilë, pa asnjë mandat arresti apo urdhër prokurorie dhe iu komunikua dëbimi nga Kosova dhe moshyrja në këtë vend për një periudhë 2-vjeçare. Skandali thellohet edhe më tej pasi Abazit nuk i është kominikuar asnjë akuzë dhe ndaj tij s’është hapur asnjë proces gjyqësor.

Nga ana tjetër situata është absurde pasi që prej vitit 2014, asnjë qytetar i Republikës së Shqipërisë nuk ka nevojë për leje pune apo leje qëndrimi në Kosovë./lapsi.al/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...