Published On: 8 Prill, 2016

Edhe “Podesta” e PD-së në skandalin e “Panama Papers”

  • Trafikantët e Gërdecit, milionat e krimit dalin në “Letrat e Panamasë” 
  • Nga Enver Bylykbashi

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/skandali-panama-papers-nxjerr-edhe-emrin-e-hashim-thacit-ja-per-sa-para-2/

Teksa skandali i “Panama Papers” sa vjen e zgjerohet, të tjerë emra vazhdojnë të dalin në dritë dita-ditës. Së fundmi, mes miliona dokumenteve sekrete të rrjedhura nga studioja ligjore panameze “Mossack Fonseca”, përmendet edhe Haralambos Fellas, bashkëpunëtor i Efraim Diverolit në tregtinë e armëve që demontoheshin në fabrikën e Gërdecit, ku më 15 mars 2008 humbën jetën 26 njerëz nga një shpërthim.

Zbulimin e ka bërë e përditshmja amerikane “Miami Herald”, në një artikull të gjatë të botuar të mërkurën në edicionin online. Sipas gazetës, Efraim Diveroli, David Pakuz dhe Aleksandër Podrizki, me kompaninë e tyre “AEY” u shitën aleatëve amerikanë në Irak dhe Afganistan armë të vjetra dhe municione që vinin nga Kina e demontoheshin në Shqipëri. Asokohe, ata ishin rreth të 20-ve.

Tani, një tjetër aktor i kësaj drame – një qipriot me emrin Haralambos “Pambos” Fellas – shfaqet në rrjedhjen masive të dokumenteve të publikuara nga Shoqata Ndërkombëtare e Gazetarëve Investigativë (ICIJ). Informacionet, deri tani të mbajtura të fshehta, rrodhën nga “Mossack Fonseca”, një firmë ligjore nga Panamaja që merret me krijimin e kompanive përtej oqeanit (“off shore”) për llogari të të pasurve e të fuqishmëve. Sipas gazetës amerikane, Fellas shërbeu si drejtor i një kompanie “off shore” me qendër në Qipro, e quajtur “Evdin Ltd.”, e cila furnizonte me armë firmën e Diverolit në Majemi. Nga hetimi i “Miami Herald”-it në “Dokumentet e Panamasë” rezulton se Fellasi mbante postin e të ashtuquajturit “drejtor i emëruar” për së paku 30 kompani “off shore” të krijuara nga “Mossack Fonseca” në vitet 2002-2007. Të gjitha këto kompani e kishin qendrën në Sejshell, një parajsë fiskale në Oqeanin Indian. Zakonisht, figura të tilla cilësohen si “drejtorë-manekinë”, qëllimi i vetëm i të cilëve është të sigurojnë që identiteti i pronarit të vërtetë të kompanisë të mbetet i fshehtë.

Në fakt, nuk ka prova që “Evdin Ltd.” u krijua nga “Mossack Fonseca”, pasi emri i kësaj kompanie nuk figuron në dokumentet e rrjedhura. Por roli i Fellasit në skandal flet për mënyrën se si pronësia anonime e kompanive u mundëson keqbërësve që të vijojnë të qetë veprimtarinë e tyre.

Sipas shkrimit të “Miami Herald”-it, është e qartë që Haralambos Fellas zëvendësonte dikë tjetër te “Evdin”-i. Pronari i vërtetë i kompanisë ishte një tregtar zviceran armësh me emrin Hajnrih Tomet, sipas një hetimi të kryer në vitin 2008 nga Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në 2006-n, Tomet ka qenë nën vëzhgim nga autoritetet amerikane të drejtësisë me dyshimin për kontrabandë armësh. Hetimi zbuloi se përfshirja e tij në këtë listë ishte bërë me urdhër të CIA-s.

Në 2008-n, një gazetar i “New York Times”-it gjurmoi njeriun që zëvendësonte Tometin – “drejtorin-manekin” të “Evdin”-it, Pambos Fellas – në zyrën e tij sipër një klubi nate në qytetin qipriot të Larnakas. Fellas i tha gazetarit se kishte shërbyer si drejtor për qindra kompani dhe se nuk kishte aspak dijeni rreth veprimtarisë së “Evdin”-it.

Dëshmia e ortakut të Diverolit

Në një intervistë për “Miami Herald”-in, David Pakuz konfirmoi se Hajnrih Tomet e përdori “Evdin”-in për t’u shitur armë tre të rinjve amerikanë (atij, Diverolit dhe Podrizkit). Pakuz rrëfeu se ai dhe Diveroli u takuan me Tometin në një panair armësh në Las Vegas në vitin 2006, kohë kur ata po hynin në vallen e tregtisë së armëve. Familja e Diverolit qe marrë me këtë biznes. “Ai ishte tregtar i thekur armësh”, tha Pakuz për Tomenë. “Kishte lidhje gjithandej”. Një vit më pas (2007), kompania e tre rioshëve, “AEY”, mposhti konkurrencën e gjigantëve të kësaj industrie duke siguruar një kontratë me vlerë afro 300 milionë dollarë me Pentagonin.

Hajnrih Tomet mohoi të kishte qenë pronari i vërtetë i “Evdin Ltd.”-së kur u pyet në vitin 2008 nga “New York Times”-i në një raportim të gazetës amerikane mbi gjendjen e amortizuar të fishekëve të shitur nga Diveroli. Por përveç rolit si mbrojtës i Tometit, “Evdin”-i u përdor edhe për të korruptuar zyrtarët e atëhershëm shqiptarë, gjithnjë referuar artikullit të “New York Times”-it. Kosta Trebicka, biznesmeni shqiptar i cili dëshmoi për të përditshmen njujorkeze lidhur me korrupsionin e pushtetarëve, pak kohë më pas u vra në një aksident të dyshimtë me makinë. Lidhur me këtë, “Miami Herald” nuk mundi të kontaktonte me Tometin për t’i marrë një koment. Ndërkaq, ish-partneri i tij, Karl Bryger, prodhues zviceran i armëve “B&T”, tha për të përditshmen e Majemit se në dijeninë e tij, Hajnrih Tomet punonte për një furnizues armësh me emrin “Tara” në Mal të Zi.

Skema e transportimit të fishekëve

 

Sipas dëshmive të Pakuzit dhe Podrizkit për “Miami Herald”-in, Tomet pranoi ta ndihmonte “AEY”-në për ta përmbushur detyrimin ndaj Pentagonit. Skema e Tometit për shitjen e armëve në Shtetet e Bashkuara varej plotësisht nga “Evdin”-i, kompania-mburojë me bazë në Qipro. Ligjet për korporatat në ishullin mesdhetar nuk i detyrojnë pronarët e kompanive t’i bëjnë të ditur emrat e vet. Pra “Evdin”-i i ofroi tregtarit zviceran të armëve anonimatin që i nevojitej për të bërë pazar me qeverinë amerikane. Tre të rinjtë nga Majemi ishin ndërmjetësit e tij. Në 2007-n, “Evdin”-i bleu nga Shqipëria 100 milionë fishekë-të cilët qenë importuar nga Kina para disa dhjetëvjeçarësh-dhe ia shiti Diverolit. Ky i fundit i ripaketoi për t’ua fshehur origjinën dhe ia shiti Pentagonit duke përmbushur pjesën e vet të marrëveshjes 300 milionë dollarëshe. Fishekët më pas dërgoheshin nga Pentagoni për të furnizuar aleatët në Irak dhe Afganistan. Duke qenë se SHBA-të kanë embargo për armët kineze, në 2008-n prokurorët federalë ngritën akuza për mashtrim me ripaketimin e fishekëve për Diverolin, Pakuzin dhe Podrizkin. “U treguam shumë të cekët”, u shpreh Pakuz për “Miami Herald”-in.
Nga burgu në Hollivud

Efraim Diveroli u shpall fajtor dhe u dënua me katër vjet burg. Ai e nisi dënimin në janar 2011 dhe u lirua në fund të 2014-s. Edhe ortakët Pakuz dhe Podrizki u gjendën me faj dhe u dënuan me arrest shtëpie përkatësisht shtatë dhe pesë muaj. Nga kjo histori e pësoi edhe një bashkëpunëtor i tyre, Ralf Merrill – prodhues armësh nga Jutah – i cili u burgos për katër vjet. Bëmat e tre të rinjve rreth të 20-ve që fituan qindra milionë dollarë pasi i shitën armë Pentagonit, janë hedhur në një libër e së shpejti do të shfaqen edhe në ekranin e madh. Gai Lauson, gazetari që pati raportuar mbi skandalin në revistën e njohur amerikane “Rolling Stone”, vitin e kaluar botoi një libër me titull “Armët dhe çunat”. Mbi bazën e këtij libri, kompania e njohur hollivudiane “Warner Bros.” ka bërë një film që do të shfaqet në kinema nga 19 gushti i këtij viti. Në filmin e titulluar “Qentë e luftës” (“War Dogs”), rolin e Diverolit e luan aktori i njohur Xhonah Hill, kurse David Pakuz portretizohet nga Majls Teller. Diveroli po shkruan një libër që pritet të dalë në dritë muajin e ardhshëm. Ai nuk ka më miqësi me Pakuzin, i cili tani drejton një firmë prodhimi të pajisjeve muzikore. Ky i fundit thotë se është ftuar për të ndjekur premierën e “Qenve të luftës” në Los Anxheles. Kurse Aleksandër Podrizki është agjent i pasurive të paluajtshme në Majemi.

Edhe “Podesta” e PD-së në letrat e “Panama Papers”

Në dokumentet e trazuara të “Panama Papers” shfaqet edhe një emër tjetër shumë i njohur për politikën dhe opinionin shqiptar. Bëhet fjalë për kompaninë e lobimit “Podesta Group”, e cila, sipas gazetës “New Europe”, ka lidhje me fonde të transferuara “off shore” që u përkasin kompanive ruse të cilat ndodhen nën sanksionet e SHBA-ve dhe BE-së. “Podesta Group” ka marrë si klient një kompani ruse të quajtur “Sberbank of Russia”, e cila ka lidhur një marrëveshje në Uashington një muaj më parë, raporton ueb-faqja “Tesheshi.com”. “Sberbank” është zyrtarisht një kompani private, por që ndodhet nën sanksione sipas Aktit të Regjistrimit të Agjentit të Jashtëm (Foreign Agent Registration Act). Por nga dokumentet vërehet se kompania në fjalë ka lidhje shumë të forta me qeverinë ruse, apo përfaqëson interesat e Moskës. Për më tepër, menaxheri i llogarive të “Sberbank”-ut ka qenë pikërisht Toni Podesta, kreu i kompanisë së lobimit dhe vëllai i kreut të fushatës së Hillari Klintonit. Sipas kontratës, bëhet e ditur se Toni Podesta ka lidhje të drejtpërdrejtë me Kremlinin. Pas nënshkrimit të marrëveshjes në mars, “Podesta Group” ndërmori misionin të lobonte për heqjen e sanksioneve që bashkësia ndërkombëtare i ka vënë Rusisë pas pushtimit të Krimesë. Sipas formularit të lobimit që është regjistruar në Uashington, llogaritë e “Sberbank”-ut ndodhen në ishujt Kajman.

Si punuan gazetarët për zbulimin e jashtëzakonshëm

Për redaktorët e “Suddeutsche Zeitung” duhet të ketë qenë dita e fatit, kur atyre iu dërguan të dhënat për bizneset me të ashtuquajturat “firma-kuti postare” apo “firmat-guaskë”. Kjo do të kthehej në një histori të madhe, me efekte afatgjata. E tëra në një kohë kur vetë mënyra si vepruan gazetarët pjesëtarë të kësaj historie është një histori interesante. Redaktorët e të përvitshmes bavareze dhe kolegët e tyre nga media të tjera punuan për një vit në fshehtësi të plotë. Që të mos flasësh dot për punën është shumë e vështirë për gazetarët, thotë Frederik Obermaier, nga ekipi investigues i SZ në një intervistë në “Suddeutsche.de”. Për t’u mbrojtur nga sulmet e piratëve, redaksia përdori kompjuterë pa lidhje me internetin. Serveri dhe kompjuterët ndodheshin në një dhomë të mbyllur, ku mund të hynin vetëm anëtarët e ekipit investigativ. “As kryeredaktori nuk lejohej të hynte – as pastrueset. Kështu që pluhurat me aspirator nga dhoma u morën për herë të parë pas një viti”, thotë Obermaier. Takime të rregullta ndërkombëtare, midis të tjerash në Uashington dhe në Londër në grupe të vogla, siguronin komunikimin me njëri-tjetrin. Për këtë komunikohej në një forum interneti të mbyllur në mënyrë të veçantë. Problemi i madh në fillim të punës konsistonte para së gjithash në përpunimin e sasisë gjigande të të dhënave. Në rastet e rrjedhjes së informacionit për firmat “off shore” ishin 260 gigabajt të dhëna, në rastin e “Panama Papers” sasia e të dhënave ishte dhjetë herë më e madhe – 2.7 terabajt, 11.5 milionë dokumente. Prandaj redaksia vendosi të angazhonte në punë edhe Shoqatën Ndërkombëtare të Gazetarisë Investigative (ICIJ). Kështu deri në fund punuan rreth 400 gazetarë nga 80 vende për projektin.

“Sasinë e të dhënave ne nuk do të ishim në gjendje ta përpunonim vetë. Do të na ishin dashur njëzet vjet punë. Prandaj ndërtuam pikërëndesa për vende të caktuara”, shpjegon Obermaier. Kështu, tema që për Gjermaninë kanë rëndësi dytësore, por që janë të rëndësishme për Amerikën e Jugut, iu lanë gazetarëve të atjeshëm. Mënyra si veprohej me sasinë e të dhënave qe e thjeshtë. Ekipi krijonte lista me emra potencialë dhe shikonte nëse kërkimi i këtyre emrave në dokumente jepte rezultate. Të dhënat ishin nga një burim anonim, aktuale dhe iu përcollën “Suddeutsche Zeitung”-ut. Thuhet se në kompjuterët e firmës në Panama depërtuan piratë kompjuterësh. Të dhënat përmbajnë email-e, dëshmi, pasqyra të llogariveë bankare, kopje të pasaportave dhe shumë dokumente të tjera të më shumë se 215000 shoqërive, të cilat zyra “Mossack Fonseca” i ka themeluar kryesisht me porosi të klientëve në Panama dhe në Ishujt e Virgjër Britanikë. “Një botë e errët, ku rrjedh jashtëzakonisht shumë para”, thotë Obermaier. /DW/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...