Published On: 21 Janar, 2016

Edhe një rast i ri me Ebola

  • Zyrtarët në Siera Leone thonë se rasti i dytë nga Ebola është shfaqur në vend, që nga koha kur autoritetet shëndetësore e kishin deklaruar fundin e epidemisë.

Rasti i parë i ri në Siera Leone është shfaqur në fillim të këtij muaji dhe atë vetëm një ditë pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se transmetimi i viruesit Ebola kishte përfunduar në rajon pas vdekjes së më shumë se 11 personave nga ky virus.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Sidi Yaya Tunis, ka njoftuar sot se rasti i dytë është një i afërm i 22 vjeçarit i cili ka vdekur në fillim të këtij muaji nga Ebola.

Pacienti i ri është vendosur në karantinë dhe është në mesin e 150 pacientëve që janë duke u monitoruar nga zyrtarët e shëndetësisë.

Familjarët e viktimës së parë, teksa e kanë përgatitur vuneralin, sipas zyrtarëve të atjeshëm shëndetësorë, e kanë vënë vetën në rrezik të lartë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...