Published On: 17 Korrik, 2016

Edhe në Armeni po tentohet grusht shtet

Një grup i personave të armatosur nga një grup opozitar, e ka shkatërruar selinë e policisë dhe ka këmbyer zjarr me pjesëtarët e rendit në kryeqytetin Erevan në Armeni, sot herët në mëngjes, ka njoftuar Shërbimi i Sigurisë Kombëtare i këtij vendi.

Në njoftim, po ashtu, theksohet se sulmuesit po i mbajnë peng disa persona në stacionin e policisë në lagjen Erebuni, ndërsa “negociatat po zhvillohen për lirimin e tyre në mënyrë paqësore”.

Grupi opozitar, Themeluesi i Parlamentit, nëpërmjet një kumtese ka kërkuar që të lirohet lideri i grupit, Zhirayr Sefilian, i cili ishte arrestuar muajin e kaluar, i akuzuar për synim të përmbysjes së qeverisë me forcë.

n”, pastaj përpjekjen për “përmbysjen e qeverisë” dhe “lirimin e të burgosurve politikë”.

Policia e ka bllokuar këtë hapësirë, shkruan REL. Grupi Themelimi i Parlamentit shpeshherë organizon protesta në rugët e Erevanit me kërkesën që presidenti i Armenisë, Serzh Sarkisian, të paraqes dorëheqje.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...