Published On: 7 Mars, 2016

Edhe dy fjalë për komandantët e Rognerit

 

Sefedin KRASNIQI

Juve që me meritat e deshmorëve u ngritet në Piramiden e Nderit e që do të zbritni shkallëve të turpit, vendosa dhe një herë t’iu drejtohem me dy-tre rreshta. Edhe ashtu nuk meritoni më shumë, madje as këta që po i shkruaj! Megjithatë, dua t’ju pyes: Ku jeni? Pse asnjë fjalë? Pse anjë deklaratë? Pse askund nuk bëni homazhe te varret e dëshmorëve!? Sigurisht e keni kuptuar që askund s’keni lënë derë të hapur, askush nuk ka deshirë t’ju shoh as të bisedojë me ju.

Në asnjë vend të botës, komandanti i një ushtrie çlirimtare, për së gjalli, nuk fshihet, as pas hijes se njerëzve as të lisave as të fshisave. Përkundrazi, ai ulet në vendin e parë dhe ushtarët parakalojnë duke e përshëndetur.
Edhe ai që kërcënonte me vdekje shqiptarët, gjatë luftës, madje edhe Presidentin Rugova, me maskë në fytyrë, si duket ende nuk po guxon ta hjek maskën edhe pse e shohim gati çdo javë në ballin e Kuvendit të Kosovës.

Edhe sherbëtorët tjerë të kësaj specie të veçantë të shqiptarëve po bëjnë sehir sepse mashtrimet e tyre s’po i hanë më as qentë endacakë. Nuk e përmenda askë me emër kësaj radhe sepse të gjithë i njohim. Edhe ashtu e kanë një emer sa të perveçshëm dhe kolektiv. Posa të thuash «komandarët e Rognerit», të gjithë e dinë për cilët është fjala. Të gjithë e dinë se ata janë abuzuesit e luftës së UCK-së, abuzuesit e fondeve të dedikuara për UCK dhe të dyshuarit potencialë për vrasje të kundërshtarëve politik.

Më e mira e këtij përvjetori e Epopesë së Komandantit Adem Jashari dhe familjes së tij, më në fund qiti mbi siperfaqe që të kuptojë populli se UCK ishte nocion shumë më i gjërë sesa që e personifikonin «komandarët e Rognerit», këto personazhe bastarde të Nazim Bllaces, anëtar i vetëdeklaruar SHIK-ut – shtylla për vrasje!

Mbi pllakën e varrit tyre duhet të shkruhet: «Këta që na turpëruan kombin» dhe pranë kësaj formule një flamur kombëtarë me kokë teposhtë!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...