Published On: 25 Janar, 2016
Bota |

Edhe Amerika e kërcënuar nga virusi Zika

  • Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se virusi Zika mund të përhapet në gjithë Amerikën, raporton BBC, transmeton Gazeta Express.

Infeksioni, i cili shkakton simptoma si ethe të lehta dhe dhimbje koke, tashmë është gjetur në 21 vendet e Amerikës, duke përfshirë Karaibet, veriun dhe jugun e Amerikës.

Gjithashtu ky virus shkakton dëme tek gratë shtatzëna, ku bën ato që foshnjën e tyre ta lindin me tru të pazhvilluar. Për këtë arsye shumica e vendeve, kanë këshilluar gratë që të mos mbesin shtatzënë deri në vitin 2018, pasi që rrezikohen nga ky virus.

Deri më tash nuk është gjendur asnjë trajtim apo vaksinë për parandalimin e këtij virusi.

Virusi Zika prejardhjen e ka nga Afrika, por shenjat e para u shfaqën edhe në Brazil në maj të vitit 2015, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...