Published On: 18 Shkurt, 2016

Edelstein-Metës: Ju jeni vërtet një mik shumë i fortë i Izraelit në Shqipëri

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti sot Kryetarin e Knesset, Parlamentit të Izraelit, Yuli-Yoel Edelstein, me të cilin biseduan rreth forcimit të marrëdhënieve dypalëshe dhe intensifikimit të bashkëpunimit ndërparlamentar dhe ekonomik mes dy vendeve.

Fillimisht Meta dhe Edelstein vizituan një ekspozitë me fotografi nga Izraeli dhe Shqipëria dhe më pas dy delegacionet parlamentare zhvilluan bisedimet zyrtare.

“Marrëdhëniet shqiptaro- izraelite janë shumë më të hershme. Janë marrëdhënie të provuara në momentet më të errëta të historisë. Ne patëm kënaqësinë përpara se të fillonim takimin, të vizitonim një ekspozitë këtu në Kuvendin e Shqipërisë me dëshmi, me fakte, me faksimile, të cilat provojnë atë dashuri, atë ngrohtësi, atë solidaritet të jashtëzakonshëm njerëzor, që populli shqiptar tregoi gjatë persekutimit barbar dhe mizor të hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore ndaj tyre. Dhe jam ndjerë vërtet shumë krenar, unë, por besoj dhe çdo shqiptar që viziton “Yad Vashem” në Izrael, kur shikon hartën e Europës se Shqipëria është ndoshta i vetmi vend në kontinent, ku numri i këtij komuniteti të persekutuar aq shumë, është pas Luftës së Dytë Botërore, shumë herë më i madh se sa është përpara fillimit të kësaj lufte,” tha Meta.

“Më duhet të them, që në fakt ndoshta nuk është diçka për t’u thënë sepse, dihet tashmë që ju jeni vërtet një mik shumë i fortë i vendit tonë këtu në Shqipëri dhe që po punoni shumë për t’i çuar më tej marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve tona.

Jam dakord me atë që tha i nderuari z. Kryetar, kur ju përmendet në fakt që komuniteti hebre në Shqipëri ishte i vetmi komunitet në botë, që u rrit në numër pas Luftës së Dytë Botërore dhe pas Holokaustit të tmerrshëm. Megjithatë, ju thatë në fjalën tuaj që ndoshta ishte i vetmi, por dëshiroj t’u siguroj që fatkeqësisht ishte i vetmi vend, Shqipëria, në të cilin komuniteti ynë u rrit në shifra pas Luftës së Dytë Botërore,” theksoi kryeparlamentari izraelit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...