Published On: 27 Prill, 2016

E vonuar LDK, reagon Armend Zemaj: Xhavit Haliti frikësohet nga e vërteta e FARK-ut

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj, i është përgjigjur nënkryetarit të Kuvendit, Xhavit Haliti, pasi ky i fundit tha se FARK-u nuk ka ekzistuar.

Armend Zemaj, nip i kolonelit të FARK-ut, Tahir Zemajt, ka thënë për Indeksonline se Xhavit Haliti frikësohet nga e vërteta e luftës.

Zemaj ka thënë se nuk ka asnjë fakt që e dëshmon se nuk ka ekzistuar Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës.

“Xhavit Haliti përpos propagandës dhe frikës nga e vërteta e luftës nuk ka asnjë fakt që mund ta mohoj ekzistimin e Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, dhe Shtabit Suprem të Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës të udhëhequra dhe komanduara nga kolonel Ahmet Krasniqi dhe strukturat e saj ushtarake”, ka thënë Zemaj për Indeksonline.

Sipas Zemajt, roli i  Halitit dhe i shokëve të tij, ishte ambicia për ardhje në pushtet, ndërsa sipas tij, ajo e FARK-ut ishte unifikimi dhe bashkimi i faktorit politik dhe ushtarak.

“Kontestimi nga këta individë ka vetëm një qëllim, atë të fshehjes së madhështisë së këtyre njësive, sukseseve dhe fitoreve të saj në Betejat e Lavdishme të Loxhës e Koshares dhe shumë e shume betejave tjera anë e mban Kosovës. Kjo sepse e vërteta e kësaj lufte çdo dite po dëshmohet dhe faktohet ndërsa roli i Xhavitit dhe shokëve të Xhavitit po tregohet se nuk ishin për bashkimin apo unifikimin e faktorit politik e ushtarak por ambiciet e ardhjes në pushtet qoftë edhe ai fiktiv. Lufta e lavdishme e njësive operative institucionale sot kujtohen me respekt dhe krenari ashtu edhe heronjtë e saj që janë vetë vlera dhe madhështia e kësaj lirie”, ka thënë Zemaj për Indeksonline.

Ndryshe një ditë më herët Xhavit Haliti kishte thënë se nuk ka pasur asnjëherë FARK.

“Krejt çka është thënë është propagandë. S’ka pasur FARK, ka qenë veç një ide e imja. Na e kemi pasur një UÇK për të cilën ka qene i informuar edhe Kryeministri edhe Rugova. Kanë qenë dy grupe të oficerëve, të dyja të pavarura nga njëra-tjetra”, ka thënë Haliti një ditë më herët.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...