Published On: 4 Shkurt, 2016
Bota |

E thonë amerikanët: Rusia mund t’i pushtojë aleatët e NATO-s për tri ditë! (Foto/Video)

Rusia mund të pushtojë Europën Lindore në vetëm tre ditë pasi NATO nuk është duke forcuar flotën e saj që kur Vladimir Putin mori Krimenë, sipas parashikimeve ushtarake amerikane.

Duke studiuar çdo skenar të mundshëm në një seri të lojërave të luftës, një think tank ushtarak amerikan ka arritur në përfundimin se 27 batalioneve shumë të armatosura ruse do t’iu nevojiteshin 36 deri në 60 orë për të pushtuar shtetet baltike, transmeton Telegrafi.

Më shumë gjasa, studimi gjeti se, Rusia do të fillonte duke nisur një sulm përtej kufirit të Letonisë, duke dërguar batalione rëndë të armatosura nga veriu dhe nga jugu. Këta batalione do të hynin me forcë për të marrë kryeqytetin Riga.

Pasi të siguroheshin, pjesa e mbetur prej 27 batalioneve manovruese e Rusisë do të kalonte nëpër rezervuaret Narva në Estoni për të marrë pjesën veri-lindore të banuar etnikisht nga rusë, para se të niseshin në kryeqytetin Talin.

Shpresa e vetme e NATO-s do të ishte që të përqendronte forcat e saj në Talin dhe Riga, duke vendosur disa “ndalesa” përgjatë rrugëve kryesore. Por përfundimisht, Perëndimi “do të duhej për të nisur një sulm të vonuar bërthamor”.

“Rezultati do të ishte, thënë troç, një fatkeqësi për NATO-n”, përfundon raporti.

Raporti paralajmëron se , forcat tokësore të NATO-s nuk janë të njëjta me të Rusisë. Ata nuk kanë asnjë tank luftimi; gjë që e kanë rusët. Dhe NATO do të ketë pak hapësirë për manovrim.

Në skenarin e dhënë nga studimi, NATO-s do t’i duhej një javë kohë për të mbrojtur Evropën Lindore.

Studimi, i kryer në mes të 2014 dhe 2015, sugjeron se edhe një kombinim të SHBA-së dhe trupave baltike, kombinuar me sulme ajrore amerikane nuk do të jetë në gjendje për të parandaluar avancimin e Rusisë.

Shtatë prej 12 batalioneve të NATO-s në Evropën Lindore janë në flotat vendase të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë. Ata kanë vetëm një flotë të armatosur rëndë, një batalion të vetëm Stryker, dhe nuk kanë tanke luftimi, shpjegon raporti.

Edhe pse fuqia ajrore të NATO-s mund të vendos një mbrojtje të fortë, do të ishte e kotë pasi që forcat e saj tokësore do të “varroseshin” nga ato të Rusisë.

“Gjërat janë të qarta: Siç aktualisht është pozicionuar, NATO nuk mundet me sukses të mbrojë territorin e anëtarëve të saj më të ekspozuar “, thuhet në raport.

“Një humbje e tillë e shpejtë do ta linte NATO-n me një numër të kufizuar të opsioneve, të gjitha të këqija”.

Studimi pohon se “për të shmangur një dështim të tillë të shpejtë dhe katastrofik nuk duket të kërkojë një përpjekje e rëndë – por ajo do të jetë e shtrenjtë”.

Sipas raportit , fuqia ajrore dhe artileria, të mbështetura nga rreth shtatë brigada, tre prej tyre të armatosura rëndë, do të ishin të mjaftueshme për të “parandaluar pushtimin e shpejtë të shteteve të Baltikut”.

Por kjo do të kushtonte rreth 2,7 miliardë dollarë në vit.

“Kjo shifër nuk është e vogël, por krahasuar me kontekstin e një Aleance me një bruto produkt të brendshëm të madh rreth 35 trilionë dollarë dhe shpenzimet e kombinuara vjetore të mbrojtjes prej më shumë se 1 miliard dollarë, nuk duket e papërballueshme”, vlerëson raporti. /Telegrafi/

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...