Published On: 8 Prill, 2016

E tërë Kosova atëbotë qante për Shqipërinë

Xhafer Leci

Në Greqi punonin mbi 350 mijë shqiptarë. Aty kishin gjetur strehim edhe dy ish ministrat e Enver Hoxhës, Kiço Mustaqi, ministër i mbrojtjes dhe Gramos Ruqi, i punëve të brendshme. Shumë njerëz thoshin se ata janë me origjinë greke, ashtu edhe ishin deklaruar në Greqi. Dhe se ata kishin hartuar një plan sekret për t’i marrë nën kontrollë pikat kryesore të ushtrisë dhe policisë shqiptare. Në Greqi kishin ushtruar qindra shqiptarë që ndoshta disa prej tyre ishin me origjinë greke për ta rrëzuar pushtetin legjitim të demokratëve në krye me dr. Sali Berishën, me pretekst se ai është një diktator, se ai i ka vjedhur parat e piramidave, të cilat i kishin ngritur mafia greko-serbo- italiane, madje edhe një rome me emrin Sudja nëse nuk gabohem u kishte vjedhur parat shqiptarëve edhe ashtu të varfër. Kishte prej tyre shumë që kishin shitur edhe banesat e shtëpitë. Mllefosja ishte tepër e madhe, por edhe rreziku ishte tepër i madh. Pikërisht në Vlorën heroike ku u ngrit flamuri shqiptar për pavarësinë e Shqipërisë më 1912, aty edhe filloi shkatërrimi i Shqipërisë më 1997. Unë nuk di gjë më të dhimbshme e më të tmerrshme në jetën time se kur shihnim fëmijën 12 vjeçar me 2 apo 3 kallashë në krah, kur me traktor tërhiqnin aeroplanët ushtarak nga pista e aeroportit të Kuçovës, kur anijet u fundosnin më dhjetëra e qindra njerëz në Detin Adriatik. Nëndetëset ruse të viteve të 60-ta që kishin mbetur në Shqipëri televizioni Euro-Njuz e tregonte në ekranet televizive Sarandën ku grekët e Shqipërisë i drejtonin ato në drejtim të panjohur. Mjerisht edhe sot e kësaj dite nuk dihet fati i atyre nëndetëseve, por edhe i shumë anijeve tjera shqiptare se ku gjendën të fshehura në bregdetet greke. Pastaj, çdo gjë me vlerë nga koha antike nëpër muzetë e Shqipërisë që i kishin ruajtur arkeologët u plaçkit, e që deri më sot nuk janë gjetur. Në Shqipëri u kthye nga Greqia ish ministri i rendit nga koha e E. Hoxhës, Gramos Ruçi dhe për këtë ai u shpërblye me postet më të mëdha në pushtetin e PS-së dhe të F. Nanos. Pas formimit të Qeverisë së pajtimit kombëtar në Tiranë, ish ambasadori i shumë shteteve të lindjes dhe nënkryetar i Parlamentit të Shqipërisë Shaqir Vukaj nga Partia Socialiste u zgjodh ministër i mbrojtjes për vetëm tre muaj dhe pastaj u dërgua në Rusi si ambasador i Shqipërisë. Vukaj pati thënë se ministri i mbrojtjes Safet Zhulali me gjithë qenin e vet kaloi Detin Adriatik dhe u vendos në Itali. Për habi S. Zhulali vetëm pas pak muajve u kthye në atdhe pa e marrë kush në pyetje! Se ishte vetë Safet Zhulali, ministër i mbrojtjes që lejoi të shkatërrohet Shqipëria sikur kurrë mos të kishte qenë shtet, në këtë nuk ka më asnjë dyshim. Vetë kjo tregon se Safet Zhulali ishte në shërbim të Partisë Socialiste, e jo të Berishës. Të tjerët propagandonin për ta frikësuar presidentin Berisha që ta lëshoi Shqipërinë për të thënë pastaj, se iku si mbreti Zog. Thoshin po ashtu se Berisha i largoi dy djemtë e vet për Itali dhe tani po përgatitet të ikë edhe vetë.. Berisha është një malësor trim e i vendosur edhe jetën do ta jepte por, kurrën e kurrës s’do ta lëshonte Shqipërinë, sepse nuk ia kishte frikën bandave të kuqe greko- shqiptare që dogjën dhe shkatërruan më 1997 çdo gjë të vlefshme në Shqipëri. E tërë Kosova atëbotë qante për Shqipërinë, sepse sa herë Kosova ishte ngushtë, në Shqipëri kanë ndodhur trazira të tilla me qëllim të vetëm për ta harruar problemin e Kosovës së robëruar me shekuj nga okupatorët serbosllav. Ndodhën pra, shumë gjëra të pakëndshme, hasmëria në mes shqiptarëve si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë çdo ditë bëhej më e madhe. Në Kosovë lufta ishte përhapur gati në të gjitha rajonet. Ushtria, policia dhe paramilitarët serbë ishin koncentruar me shumë forca në tërë Kosovën. Masakronin, fëmijë, gra, pleq e plaka…

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Përshëndetje i nderuar Sinan. Ju falëmnderit për vlerësimin pozitiv. Unë kam shënuar ngapak për ngjarjet e asaj kohe…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Sinan Kastrati thotë:

  Xhafer, me fal se paskam bere shume gabime sepse letren e shkruajta nga telef. mobil.
  Te pershendes duke te deshiruar nje dite te mbare!
  Sinani, Suedi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. Sinan Kastrati thotë:

  Xhafer, me fal por paskan dal shume gabime sepse letren e kam shkruajt nga telefoni dhe nuk i kam pare shkonjat..
  Te deshiroj nje dite te mbare!
  Sinani, Suedi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Sinan kastrati thotë:

  Pershkrim i hooleskshem e me fakte te bollshme. Xhafer, te lumt dora !
  Presim edhe svkrime te tjera dhe me shpdsh. Te pershengjes nga nje mengjes pranveror nga Suedia!
  Sinan Kastrati

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...