Published On: 9 Gusht, 2016

E rrallë, vajza e vogël ‘shtatzënë’

Një vajzë e vogël, barku i së cilës ishte aq i fryrë sa nuk hante dhe nuk pinte dot asgjë, habiti mjekët kur zbuluan se brenda saj gjendej fetusi i binjakut të pazhvilluar.

Mjekët gjetën një masë kockash, mishi dhe flokësh që peshonte rreth 3.5 kilogramë brenda të voglës. Paraziti ushqehej nga gjaku i Nisha–s, pasi kishte formuar një strukturë të ngjashme me kordonin e kërthizës.

E vogla nga India, ishte prekur nga “foetus in fetu”, një sëmundje tepër e rrallë, me vetëm 200 raste të raportuara në të gjithë botën.

Zbulimi tronditës u bë kur prindërit e çuan vajzën në spital pasi dyshonin se kishte tumor. Ata thanë se ajo kishte javë që vetëm qante dhe nuk hante asgjë.

Mjekët e futën menjëherë në sallë të operacionit, ku i hoqën masën që mbante në trup.

Në 80 përqind të rasteve, fetusi i paformuar i binjakut gjendet në barkun e binjakut tjetër, ndonëse janë raportuar edhe raste që është gjetur në kafkë, shkruan klan. Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka klasifikuar këtë sëmundje si një teratoma e maturuar, një lloj kanceri ku tumori është zhvilluar mirë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...