Published On: 31 Mars, 2016

E revoltuar reagon Kusari-Lila ndaj vendimit të Gjykatës së Hagës për Sheshelin

  • Ka qenë kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, e para nga skena politike kosovare e cila ka reaguar duke shprehur pakënaqësinë e saj, ndaj vendimit të sotëm të Gjykatës ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë.

Sot, kjo gjykatë e shpalli të pafajshëm nga akuzat për krime kundër kroatëve dhe myslimanëve në Kroaci, Vojvodinë dhe Bosnjë nga viti 1991 deri në vitin 1993, liderin e Partisë Radikale Serbe, Vojisllav Sheshel.

Kusari-Lila, zhgënjimin e saj rreth këtij rasti e ka shprehur në llogarinë e saj zyrtare në Facebook.

“Gjykata e Hagës është për çdo gjë sot, përpos për drejtësi, kur Vojislav Sheshel shpallet i pafajshëm për krimet e luftës në Ballkan”, ka shkruar Kusari-Lila, në shqip dhe anglisht.

Ndryshe Sheshel me tu shpallur i pafajshëm në një reagim në Tëiter ka fyer dhe provokuar fillimisht presidenten e Kroacisë Kolinda Grabar – Kitaroviç, duke shkruar: “Kolinda e dashur, përgatitu. Së shpejti do të vijë në një vizitë zyrtare!”, e ndërsa në mesditë duke folur nga selia e Partisë Radikale Serbe, ka kërcënuar NATO-në dhe popullin shqiptar.

“Perëndimi bombardoi Serbinë në 1999 për të ndihmuar separatistët shqiptarë në Kosovë. Kjo është e gjitha që ne si komb nuk do ta harrojmë. Ata që na bombarduan nuk mund të presin që të jenë miqtë tanë”, ka thënë mes tjerash Sheshel.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...