Published On: 14 Qershor, 2016

E paparë, familja katolike nga Gjakova kthen iftar për hoxhën nga Drenica

Është thënë gjithmonë se shqiptarët janë shembull i tolerancës dhe bashkëjetesës fetare. Rasti më i fundit që vërteton këtë thënie është ai i një familjeje katolike në fshatin Bec të Gjakovës. Familja e Marjan Ndojës ka ftuar për iftar imamin e xhamisë së Drenasit, Osman Musliun.

Hoxha nga Drenica thotë se pavarësisht besimit, ata mbeten vëllezër.

“Sot jam mysafir në iftar tek i nderuar dhe shumë i respektuari Marjan Ndoja nga fshati Bec, Komuna e Gjakovës, njëherësh drejtori i shkollës së fshatit, mik i imi dhe familjes time. Është i besimit katolik, por me të cilët kemi jetuar me shekuj në respekt reciprok dhe mbajtur lidhjet vëllazërore. Ata të cilët fenë dhe besimin e kanë me bindje e përkushtim, dhe jo për para, interes apo kontrabandim, jetojnë kësisoj pa asnjë problem. Shpresoj që të na shtohet numri i besimtarëve të sinqertë dhe mos të biem në grackën e atyre që fenë e kanë bërë para apo biznes …!? Për ata që kohët e fundit mundohen me mish e shpirt të na ndajnë në baza fetare, kjo është një përgjigje. Edhe pas këtij iftari, Marjani mbetet katolik e unë mbetem mysliman por vëllezër të vërtetë. Ndërsa respekti ndërmjet nesh është shtuar dhe vazhdon. Shpresoj që kjo traditë e tolerancës të vazhdohet edhe nga gjeneratat e reja në të ardhmen… Respekt dhe nderim për familjen NDOJA, Zoti ju nderoftë.!”, shkruan Musliu në “Facebook”.

/ G.S. /

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...