Published On: 3 Shkurt, 2016

E pabesueshme: U desh të shkatërroheshin dy planetë që të krijohej Toka (Foto/Video)

Sipas një studimi të realizuar së fundmi, është konstatuar se nga përplasja e dhunshme dhe e drejtpërdrejtë e dy planetëve është krijuar Toka.

Planeti i ri Theia që kishte madhësinë e ngjashme me atë të Tokës, ishte përplasur me planetin tonë para katër miliardë e gjysmë vite, kur Toka ishte vetëm 100 milionë vjet e vjetër, transmeton Telegrafi.

Pavarësisht faktit që tashmë dihet se Theia dhe Toka janë përplasur, shkencëtarët nga universiteti i Kalifornisë, pretendojnë se kanë gjetur prova se në fakt bëhet fjalë për një përplasje të drejtpërdrejtë, e jo siç mendohej më parë, për vetëm një goditje “anësore”.

Forca e përplasjes ka rezultuar, se Toka dhe Theia kanë formuar një planet të veçantë, ku një pjesë që ishte ndarë është formuar Hëna.

Hulumtuesit kanë studiuar shkëmbinjtë nga Hëna dhe i kanë krahasuar me shkëmbinjtë vullkanik nga Toka, dhe në fund kanë konstatuar se nuk ekziston kurrfarë ndryshimi në izotopet e oksigjenit, duke konstatuar se dy pjesët e shkëmbinjve ndajnë vetitë e njëjta kimike.

“Nuk kemi vërejtur kurrfarë ndryshimi mes izotopeve të oksigjenit të Tokës dhe Hënës. Theia është bashkuar plotësisht me Tokën dhe Hënën, dhe është shpërndarë në mënyrë të barabartë në kuadër të strukturave të tyre”, ka deklaruar Edward Young udhëheqësi i studimit dhe profesori i kimisë kozmike pranë universitetit të Kalifornisë.

Hulumtimin e kanë sponsorizuar NASA dhe Këshilli Evropian i Kërkimit, dhe është publikuar në revistën “Science”.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...