Published On: 5 Qershor, 2016

E pabesueshme: Studime gjermane: Gjuha shqipe 15 shekuj më e vjetër se gjermanishtja

Rastësisht duke studiuar gjuhen gjermane gjeta këtë tabelë, ku thuhet se: gjuha shqipe ka ekzistuar 2000 vjet para Krishtit, ndërsa gjermanishtja vetëm 500 vite para Krishtit, dhe se gjermanishtja ka lindur nga përzierja e Ilirishtes, Italishtes dhe gjuhes Kelte, sipas Prof.Dr.Lutz Mackensen, shkruan  Engjell Buxhaku. SHQIPTARI.EU

Gjuha shqipe,5dhjuhashqipe6

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/atlas-antik-iliria-e-vjeter-dhe-pushtimet-bullgare-askund-serbia/

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. Xhoni thotë:

  Me fal po ky gazetar nuk kupton fare ky kërkim. Ky thotë që “gjermanisht i vjeter” me këtë emër është nga këtë shekulli, po kanë pas gjuhën “proto-gjermanisht” me përpara. Çfarë analfabetizmi ka Shqipëri.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(4)
 2. esi thotë:

  ka lexuar ni thenje te nje Gjermani ku citonte kur ne Gjermanet vireshim si majmunat neper peme Shqiptaret kishin alfabetin e tyre

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(4)
 3. Mali thotë:

  Tituj te portalee dhe gazetave , me njerez qe pertej hundes se vet nuk shohin me larg.
  prandaj gjithqka qe lidhet me shqipen u duket e pabesueshme , padituria dhe mazohizmi na kan kushtuar gjat gjith jetes shum shtrenjt .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(51) Nuk Pelqej(1)
 4. Bashkim K. thotë:

  NE fshatrat Gjermane, Gjuha Shqipe eshte folur deri ne vitin 1800, kur u dha urdheri qe;Prej sot te mos flitet gjuha e vjeter, por te flitet gjuha e re Gjermane.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(78) Nuk Pelqej(10)
 5. gezim maloku thotë:

  Ku qendron e pabesueshmja ? E kunderta do te qe e pa besueshme.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(96) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...