Published On: 25 Mars, 2016

E mundi dhimbjen….

Agim Vuniqi

 

E mundi dhimbjen…

 

(kushtuar Nekibe Kelmendit)

 

Ashtu si shiu që pikon nga qielli

e retë mbushin me errësirë

zemrat janë të thyera,

ka vajë, qani me lotë

…ashtu si në fushë-betejë

iu bashkua burrit me dy fëmijë,

nuk do të jetë më zemër-thyer,

mbretëron heshtje mortore dhe qetësi,

ashtu si n’thellësitë e oqeanit

me pastërtinë e ujit,

nuk do të jetë më zemër-thyer

do të ndiejë kaltërsinë e qiellit

…e admiroja fuqinë e saj,

… e admiroja kurajon e saj,

…e admiroja vullnetin e saj…

bëjmë homazh për një nënë-grua-,

…të tilla ka Kosova…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...