Published On: 6 Korrik, 2016

E konfirmon BE-ja: Serbisë i hapen kapitujt për integrim

Të martën Bashkimi Evropian, edhe zyrtarisht e ka konfirmuar se ka arritur një konsensus për hapjen e kapitujve të rinj të negociatave me Serbinë, për shkak se tani, asnjë nga 28 shtet anëtare nuk ka pasur kundërshtime për fillimin e negocimit të kapitullit 23, raporton Tanjug.

Presidenca e re Sllovake e BE-së, menjëherë e ka mirëpritur këtë progres të bërë në rrugën e Serbisë drejt Bashkimit Evropian dhe se kjo çështje do të jetë pjesë e agjendës së Komitetit të Reprezentuesve Permanentë të Bashkimit Evropian (COREPER), që do të mbahet me 7 korrik.

Vendimi për t’i hapur kapitujt e rinj me Serbinë do të merret pa debat fare ndërsa, hapja e kapitujve, pritet të ndodhë me 18 ose 19 korrik në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Ministrave të Jashtëm të BE-së.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...