Published On: 29 Mars, 2016

ARMIQTË E BRENDSHËM

  • Dila Gecaj

ARMIQTË E BRENDSHËM

Sa keq që po ndihem, o motra, dhe ju vëllezërit e mi
Dua që t’ju përcjellë, pak dhimbje nga shpirti im
Një përshëndetje nga zemra ime, me ca pika loti
Që t’më lehtësohet pak shpirti, nga ky trishtim!

Ka ndodhur kjo e zezë, në tokën e shqiptarit,
N’mes t’zemrës madhështore të Kaçanikut,
Janë dridhur në varr eshtrat e Idriz Seferit,
Kësaj radhe, dy shqipfolës, ishin vet armiku!

Unë, askurrë nuk do e kisha besuar,
Por e pashë në rrjetin social, me sytë e mi,
Dy të rinj, bustin e Gjergj Kastriotit, duke e qëlluar,
Me shpulla, fjalë të ndyra, e duke e pështyrë.
Dy kriminelë gjak turkut, edhe i janë kërcënuar,
Me sakicë bustin e heroit kombëtar, për ta rrënuar.

Dikur n’Kaçanik, Idriz Seferi me tetë mijë shqiptarë
E pat shkatërruar Dergut Pashen me 70 mijë ushtar.
Si Shqiponjat mbi gjarpinj, në Gryken e Kaçanikut,
Mbi turqit, tetë mijë dragonj, me zemrat prej çelikut!

Kosovë e dashur, moj nëna jonë e pavdekshme,
Tani na duhet që t’ju ruhemi, armiqve të brendshëm.
Hoxha Shefqet Krasniqi, zemër ujk, shpirtzi i pa fytyrë
Na e ka sharë Nënën Terezë, me çdo fjalë të ndyrë,
Gruan më t’dashur n’botë, dhe bija e jonë shqiptare,
Shenjtëreshën dhe krenarinë tonë kombëtare!

Për ta festuar fitoren e presidentit turk, Erdoganit,
Me tupana dhe flamuj të Turqisë, rrugëve t’Prizrenit,
Patën dalur turkofilat, duke brohoritur me krenari,
Trupat n’Kosovë, zemrat dhe shpirtrat e tyre n’Turqi!

S’kanë çfarë të na bëjnë armiqtë, kudo që janë,
Si çeliku e kemi të fortë, nënën Shqiponjë,
Trimëria dhe guximi i heronjve tanë kombëtar,
Rron në zemrat e t’gjithë shqiptarëve atdhetar.
Në trojet tona, me krenari, gjithmonë do valojnë
I përjetshmi, i pa thyeshmi, flamuri ynë me Shqiponjë!

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...