Published On: 26 Shtator, 2016

Dyqindfytyrësia e Thaçit dhe pabesia “e vogël” dhe tradhtia e madhe e Bukoshit   

  • A kishte luftë çlirimtare në rrethin e Llapushës? (…14)

 sinankastr

Shkruan: Sinan Kastrati

Sokol Dobruna, “kryetari i gjykatës ushtarake” (?)

 

“Kryetari i gjykatës ushtarake”, Sokol Dobruna thotë: “UÇK-ja kishte ligj që e ndalonte torturimin” Telegrafi, 19.05.201 dhe,

“Dobruna: Unë e dënova me pushkatim Blerim Kuçin”!

Koha.net e mërkure, 18 maj 2011)

“Sokol Dobruna ishte kujdesur që të paraburgosurit të kishin kushte të mira jetese. Ai donte që të privuarit nga liria në pritje të gjyqit ushtarak të kishin ushqim, ujë, higjienë, vizita mjekësore, vizita nga të afërmit, veshmbathje e korrespodenca”.  Por Blerim Kuqi prapë nuk flet.

(Dobruna: Unë e dënova me pushkatim Blerim Kuçin, Telegrafi.com

http://ëëë.telegrafi.com/dobruna-une-e-denova-me-pushkatim-blerim-kucin/ )

Hipokrizia s`ka skej! Marrja askë nuk e ka mbyt. Ti po rren o Dobrunë! Ti dhe tipat si ti jeni prototipa të së keqes.

Po torturime më të mëdha se ato që i përmenda ndaj të burgosurve politikë shqiptarë që iu kanë bërë pikërisht Hashim Thaçi, Fatmir Lima, “Bashkim Fina”, “Ftyra”, a paska edhe më shumë?

O Dobrunë, njerëzit si ti, gjykatës, kurrë mos u bëfshin. Unë po të tregoj edhe këtë: Se kjo udhëheqje, e PDK-së, Nismës edhe disa nga Vetëvendosje e AAK-ja i kanë keqtrajtuar të burgosurit. Ata, edhe i kanë desh të burgosurit dhe i kanë “këqyrë a janë ba synet”.

U vranë edhe Ajet Gashi ish polic dhe Nazif Bashota nga fshtai Bubavec e… Refik Latif Kastrati-Karadaki nga Damaneki.

Në shkollën fillore të fshatit Dreovci i Zatriqit të komunës së Rahovecit, në mbrëmjet e vona deri në mëngjeset e hershme, rriheshin burrat e fshatit dhe të rrethinës si në “Kohe të otkupit” nga ”komandantet” e UÇK-së, Gani Gjeme Paqarizi… e disa të tjerë!
Në Orllat i organizohet atentat klasik Fetah Rudajt, në afërsi prej 2, 3 metrash i zihet prita, në pusi. Në kerr me Fetahin kanë qenë Rexhep Begaj dhe Avdullah Telaku, i cili ka vozit kerrin e vet, Askonë. Fetahu tash është i paralizuar, në karrocë.
Vendoseshin kurtha, ziheshin prita e bëheshin atentate, vidheshin, plaçkiteshin e frikësoheshin njerëzit e ndershëm të familjeve të mëdha, luftëtarët e vërtetë, ushtarakët e shkolluar, oficerët e karrierë …  e hallegjinjtë kurbetçarë.

 

Dyfytyrësia (Dyqindfytyrësia) e Hashim Thaçit dhe pabesia “e vogël” dhe tradhtia e madhe  e Bujar Bukoshit 

Derisa Hashimi i shpallte “MATRAPAZ E KRIMINEL LUFTE” Bujar Bukoshin … e Bicajn, pas “lufte” i bënte ZËVENDËS (KRYE) MINISTRA, Bukoshin, Dedajn. Çfarë DYFTYRËSIE! (Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në deklaratën politike Nr.34, të publikuar më 30 mars 1999 nga “Kosovapress’i”, Kur Hashim Thaҫi dhe SHP I UÇK-së, Bujar Bukoshin e akuzonin si keqpërdorues të 100 milionë markave dhe si kriminel lufte, Bota Press, 19/05/2015 në rubrikën EXKLUZIVE me titull: “Deklaratë për opinion SHP i UҪK-së, autor Sheradin Berisha).

Luftë për çlirim apo për pushtet, para e pasuri, grada e tituj e ofiqe, kulla e kala,shtëpi publike,  hareme e hamame…?  

Koha po tregon se ”lufta” e hashimave, krasniqëve edhe atëherë edhe tash bëhej për me e marr pushtetin e përmes pushtetit me u pasurua, me e vjedh pasurinë që e kemi trashëgua nga të parët tanë. Kjo pasuri nuk është e tyre e aq më pak e hashimave. Është obligim moral, kombëtar, qytetar e ligjor që ti demaskojmë këta maskarenjë, vjedhca e vrasës, së pakut para opinionit publik, në MEDIA sepse ”ligjin”, policinë, prokurorinë… pushtetin e kanë ata dhe ata nuk bëjnë asgjë sepse kanë hanger bashkë “qeni, qenin nuk e han`”!

Kjo tokë dhe kjo pasuri nuk është vetëm e udhëheqësve të UÇK-së e as e njerëzve të tjerë që jetojnë në këtë botë por është … edhe e shtazëve, e shpezëve.

Fund

Për fund të këtij fejtoni kam zgjedhur dy anekdota, që janë aktuale për kohën, aktualitetin politik, shoqëror e social në Kosovë.

Anekdotat janë tregime të shkurtra që tregojnë histori interesante, të këndshme, mahi, hajgare, episode të çuditshme, vica etj.

Anekdotat nuk komentohen nga ai që i tregon por nga të tjerët, ata që e dëgjojnë. Te shqiptarët anekdotat janë treguar kryesisht nëpër në oda,  ndeja, në mbrëmjet e gjata të dimrit Ai që e ka tregua, e ka gjet momentin për me tregua mesele, nëse në odë dikush ka folur pa ”ren e pa ven … e pa men” apo nëse dikush nga pushteti ka qenë aty e burrat nuk kanë mundur me fol lirisht. Për lexuesit e ”Shqiptarit” po bëje pak sqarime. Të dy anekdotat iu kushtohen ”votuesve”, zgjedhësve, popullit shqiptarë. “Hamidi”, “Shaqa” e “lopt” ”përfaqësojnë” pushtetin aktual, liderët partiakë e shtetërorë dhe votuesit, zgjedhësit.

Ndërsa e dyta, për Fatmir Limën tregon prototipin e hipokritit i cili me çdo kusht, edhe me ”lot” e me vaj qan, vetëm e vetëm të fitoj “besimin” e votuesve për me ardhur në pushtet.

 

Ky djalë ka vdekur në duart e mia!

I kushtohet Fatmir Limës, dhe zgjedhësve të “Nismës”

Në zgjedhjet e fundit komunale, Fatmir Lima, kryetar i ”Nismës”, shkon në fshatin Bubël, në odën e Hajdin Sahitajt. Një fotografi e djalit të Hajdinit, i cili kishte vdekur në fatkeqësi komunikacioni më 2004  kishte qenë vjerrë në murin e odës. Fatmiri afrohet fotografia duke qarë dhe thotë: Po më kujtohet si sot kur ka vdekur ky djalë në duart e mia. Prindi i djalit i thotë Fatmirit se djali i ka vdekur në fatkeqësi komunikacioni.

Ndash ne ta han` sanën n`ver`, n`dash ne ta ruajnë për dimen!

Kjo mesele iu kushtohet votuesve shqiptarë (lopt) në Kosovë që po (”shiten”) mashtrohen nga ”liderët” e tyre.

Shaqë e Hamid (Hamzë) Tusha janë kanë dy vllazën nga Turjaka. Hamidi a kanë ma i madh dhe nuk ka punuar. Ama a kanë trim i madh e shumë i shtirë. Miza s`ka guxu mu ni pi tij. Shaqa i ka kry pun`t e shpisë. Ka mbjell e ka korr, në ara, në livadhe, në mal e n`mulli a shku Shaqa.

Niher kur Shaqa vjen pi arave qi kish punu  gjith ` diten e ish lodh, Hamidi ish kanë ne hije te Dudit tuj ra qitelisë e bishnicave i thot Shaqes: O Shaq`, o shko bre hiqi kopt se kan` hi n`lam` e pe han sanen!

Shaqa i thot: O Hamid, perveti e kan`, n`dasin ne ta han tash e n`dashin ne ta ruajn për dimen.

Seç mu kujtuan fjalët e një shkrimtari serb dhe të një veprimtarit shqiptar. Duke shpjeguar arsyet për “Vrasjen e Jugosllavisë”, Drashkoviç tha se përgjigja me fjalë të shkurtra është në fjalinë e Ivo Andriçit, i cili i ka përdorur nga një mysliman i mençur, një plak i cili i kishte thënë:

“Çdo gjysmë shekulli, këtu njerëzit e mençur heshtin, budallenjtë flasin, dhe të varfrit pasurohen”, Drashkoviç: ”Serbia jeton me histori të falsifikuar, dhe me nëntitull: “Vrasja e Jugosllavisë” dhe shkrimi tjetër, i dyti, me autor shqiptar: “A kishte luftë çlirimtare në Kosovë?!” Sabri Maxhuni (Novosella), A kishte luftë çlirimtare në Kosovë ?! STRUGA EKSPRES, 30 MARS 2015

Sabri Maxhuni (Novosella)

http://strugaekspres.com/a-kishte-lufte-clirimtare-ne-kosove/

Sinan Kastrati, Suedi

Shtator 2016 Malmö

Post Scriptum: Ky fejton është botuar në disa vazhdime që nga 27 qershori i vitit 2015 me titull: Fejton ekskluziv: A kishte luftë çlirimtare në krahinën e Llapushës apo luftë për pushtet e për pare? Bota Press  – 27/06/2015.

Tash, ky shkrim ribotohët me disa ndryshime dhe plotësime në gazetën “Shqiptari.eu”

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...