Published On: 25 Shtator, 2016

Dy shqiptaro-amerikanët e shquar, James Belushi dhe Stan Dragoti me veshje kombëtare -1985

  • Majtas aktori i famshëm James Belushi dhe regjisori e producenti Stan DragotiStudiuesi dhe nëndrejtori i Muzeut Historik Kombëtar Dorian Koçi, ka publikuar një foto të rrallë në fb e tij me disa sqarime për foton.

    “Aktori me famë i Hollivudit James Belushi dhe regjisori e producenti Stan Dragoti (prodhues filmash Hollyëood) dalë në vitin 1985 me veshje tradicionale shqiptare të zonës së jugut! Publikuar në gazetën Iliria! Sten Dragoti është vlerësuar nga Shqipëria me titullin e lartë Nder i Kombit.

    Sten Dragoti është autor i himnit të Neë York-ut., Neë York, Neë York që riktheu vëmendjen ndaj metropolit të vjetër. Sten Dragoti, është i biri i Asllan Dragotit, veprimtarit të shquar të Vatrës, mbështetësit të Fan Nolit.

    Në kohen e luftës së Kosovës, Sten Dragoti ishte një nga intelektualët shqiptaro-amerikanë më aktiv në mbrojtjen e të drejtave të kombit të vet. Sten Dragoti është me origjinë nga Dragoti i Tepelenës. Rrënojat e shtëpisë së tij stërgjyshore janë ende në fshat”, shkruan Dorian Koçi.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...