Published On: 29 Mars, 2016

Dy raste të dyshimta me gripin H1N1 në 24 orët e fundit në Kosovë

Brenda 24 orëve në Kosovë janë shënuar dy raste të dyshuara të gripit të derrit. Kështu ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, sipas të cilit pacientët janë hospitalizuar dhe për këto raste po pritet rezultati, transmeton “KTV”.

Përmes komunikatës bëhet e ditur se në sezonin 2015-2016 në QKUK janë raportuar 6 raste të vdekjes.

“Në Klinikën Infektive janë të hospitalizuar edhe tre pacientë me gjendje të rëndë shëndetësore, prej të cilëve 1 rast pozitiv në Influencë A dhe dy raste kanë rezultuar negativ”, thuhet në komunikatën e këtij instituti, i cili ka apeluar te të gjithë drejtorët rajonalë të Shëndetësisë Publike të ngrihet niveli i vigjilencës dhe raportimit të rasteve të dyshimta në të gjitha institucionet shëndetësore publike dhe private në Kosovë.

Zyrtarët e IKSHP-së tërheqin vërejtjen se virusi H1N1 bën pjesë në grupin e viruseve të gripit të zakonshëm dhe simptomat e sëmundjes janë të ngjashme me gripin e zakonshëm.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...