Published On: 18 Dhjetor, 2015

Dy përkthyes shqiptarë, policia franceze i ka arrestuar për mashtrim!

Dy përkthyes shqiptarë, policia franceze i ka arrestuar për mashtrim të cilët në emër “të ndihmave” ju kanë marrur para azilkërkuesve nga Kosova për të qëndruar në Francë. Ata janë paditur në Metz.

Policia ka arrestuar 14 persona këtë javë lidhur me këtë këtë dosje, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referuar mediave franceze.
Dy përkthyesit, dhe shqiptarë të lindur në vitin 1962 dhe 1968 kanë qenë të akuzuar dhe të vendosur nën kontroll gjyqësor në kuadër të një hetimi penal për “ndihmë për të huajt që jetojnë në mënyrë të paligjshme,” tha prokurori Metz.

Ata besohet se kanë “drejtuar” shtetasit e huaj të mjekëve në mënyrë që të marrin certifikatat mjekësore në mbështetje të kërkesave për leje qëndrimi në Francë për arsye mjekësore. Të dy të dyshuarit mohojnë akuzat.

ne fillim t ekesja jave polcia ka arrestuar 14 persona e cilet u vendosen në paraburgim nën hetim për “dyshimin për kontrabandë e paligjshme imigrantësh”.

Në mesin e të arrestuarve ishin të paktën katër mjekë, dy punonjës të prefekturës dhe tre përkthyesit që punojnë për organizatat e ndihmës në marrjen refugjatët dhe nganjëherë në gjykatë. Ata ishin të dyshuar për sjelljen e familjeve në Francë me nënshkrimin e certifikatave Brendshme.

Mjekët kishin marrë në pyetje, duke pasur parasysh rregullsia nga emrat e tyre u shfaq në përshkrimet ose certifikatave mjekësore për fitim të huaj në mënyrë të paligjshme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...