Published On: 10 Qershor, 2016

Dy dosje bombë për qeverinë Rama, një ministër do arrestohet gjatë “Euro 2016”

Prokuroria e Përgjithshme është në sulm kundër korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës. Ka në dorë dy dosje “bombë”, të cilat do ta bëjnë “Euro 2016” edhe me të këndshëm , shprehet një burim i besuar në Prokurori.

Mësohet se janë në prag arrestimi një ose dy ministra të Qeverisë Rama dhe një ish-ministër i kohës së Berishës. Prokurori i Përgjithshëm i Republikës ka dhënë urdhër të prerë që asnjë tërheqje apo lëshim ndaj fenomenit të korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës, kushdoqoftë. Edhe Kryeministër! Një mori prokurorësh kanë punuar ditë-natë për dokumentimin e shpërdorimit të detyrës për një ministër të qeverisë Rama. Ndërsa për ministrin tjetër të kabinetit dosja tashmë ka marrë formë zyrtare e ku pritet që Kryeprokurori i Republikës të firmos.

Ka patur tensione të mëdha këto ditë mes politikës dhe prokurorisë. Burimi nga organi i akuzës tha si me humor se “tani nuk dalin nga asnjë rrjet, pasi e kemi me fije platini “rrjetën e peshkut” dhe janë brenda duke bërë qarkun, po në rrjet”. Cili ministër  arrestohet gjatë “Euro 2016”? Emri është në tavolinën e kryeprokurorit të Republikës. Pas kësaj qeveria mund të marrë goditje të fortë, bile dhe mund të dorëhiqet shprehet një burim nga Prokuroria, i cili thotë se rrjeta ka shkuar deri në zyrat e Kryeministrisë.

Kjo nuk ka ndodhur ndonjëherë dhe duket se prokuroria për herë të parë po bën atë që nuk kanë guxuar ta bëjnë në 25 vite të gjithë prokurorët së bashku./Koha Jone

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...