Published On: 8 Tetor, 2016

Dy ditë, si dy minuta, në Lisbonë!

Mbresa udhëtimi nga Portugalia – (4)

 

  • (Udhëtim i këndshëm në atë relacion Porto-Lisbonë, me trenin Alfa Pendular, pritja madhështore, qëndrimi i këndshëm…).
  • Bajram Sefaj

Mezi pres të nisemi për në Lisbonë. Për pak, në zë të shterët, m’u kap melodia “me gëzim po shkoj…”, por jo në punë (si Fitnetja jonë në këngën e saj!).
Me gëzim shkoja në Lisbonë. unë!
Hej, për se gjalli, për herë të parë shkoja, në Lisbonë!
Lisbona është kryeqyteti i Portugalisë dhe siç shkruan José Saramago (Nobelisti i vetëm portugez), kur arritën romakët e quajtën Olisipo, kur erdhën Maurët (arabët) i thanë Olissibona, e së shpejti edhe filluan t´i thonë Aschbouna, ndoshta për shkak se nuk mund t’ia shqiptonin emrin drejt. E prej 1147, kur mbreti i parë i Portugalisë, Dom Afonso Henriques e mori Lisbonën, ajo filloi te quhej ngadalë Lisboa (shqip: Lizhboa).
Histori a legjendë e bukur apo jo?
Si ninullë t’ishte, apo jo!
*
Treni Alfa Pendular, i pastër. Elegant. Si i parfumosur të ishte. Kësaj shtoja edhe shpejtësinë e madhe që zhvillonte. (Një si tren i shpejtësive të mëdha franceze që, ata në gjuhën e tyre, e quajnë TGV, tezheve)…
Humorit të mirë, mbase i priu edhe vetë godina (ndërtesa) madhështore e stacionit të trenit. E madhe, e ndritshme. Me muret veshur me freska e piktura, si muze të ishte, por edhe një detaj i vockël, gjesti, human e skofiar, i biletashitësit, mezzoburrit portugez, që, kur me vështroi para shalterit, pa se “sezoni (im) i turistik” ka ërfunduar (njëherë e përgjithmonë!), pa pritë e pa kujtuar, me befason duke me pre bilete të lirë seniorësh… Kështu që, ato treqind e kusur kilometra (a sa janë exact!), midis Porto-s dhe Lisbonës, u avulluan sa çil e mbyll sytë! Para sysh, si në filma të shpejtë fantastikë e aventurierësh, shpalosen visoret e mrekullueshme natyrore, kur nuk i shmangen gjithaq bregut të Oqeanit Atlantik, me të cilin Portugalia vë kufi, e mbështillet me të, në tërë anën Perëndimore të saj…
Tek treni shpejtësisë se madhe ngadalëson e merr shpejtësi me të vogël, para sysh hapet (pëlcet) syprina e deltës se Lumit Tejo (lexo: Tezhu) të Lisbonës. Oh, psherëtij vet me vete, sikur ta kishte atë mrekulli,Prishtina jonë! Nuk do quanim ndryshe pos lumë, liqe, det, oqean… a krejt bashkë!

 


*
Lisbona me pret sa s’bëhet më mirë. Me mëngjes të mirë sa nuk ka ku shkon më. Aty, në bufetin e stacionit hekurudhor të Lisbonës, në Lisboa Santa Apolónia, e pi kafen e shkurtër (expresso), më të shijshme (ndoshta) në jetë…(Në këtë seri mbresash nga Portugalia, do të hahet e pihet, më shumë e më shpesh së në të gjitha udhëtimet e mia (të gjora) të deritashme, si kompensim a ahmarrje, mbase. S’e kam idenë!
Me të pikur në rrugën frekuentuese (Avenida Infante Dom Henrique (në shqip: Sheshi i Princit Mbret Henrik), gjendem ballë përballë, (apo, më mirë, nën hijen e një anije gjigante udhëtarësh!). Tek atëherë u kujtova se me të dyja këmbët gjendem në kryeqytetin e shtetit (dikur) super fuqi dhe me flotë me të fuqishme në botë, flotë atëbotë, që, sado në fillimet e saj dhe primitive të këtë qenë (në atë epokë!) e ka zbuluar gjysmën e botës. Ja, dëshmia, fotoja ime e në sfond anija e madhe që sikur ketë rënë në gjumë të natës (shekullore) dhe nuk ka fuqi, qoftë edhe mbinatyrore, që e luan vendi. Jo, pasha bacën, si e kishte zakon të fliste Beka (aktori ynë i filmit dhe i teatrit, me famë botërore, kurrë i pavdekshmi), Bekim Fehmiu.
Tashmë jemi në Lisbonë.
Hap portat Sezamë!


*

Përralla për kryeqytetin e Portugalisë veç ka filluar. Atje, pamë gjithçka dhe asgjë. Dy ditë, fluturojnë si dy minuta, në Lisbonë.
Megjithatë nuk bën pa përmend se pamë shumë por edhe më shumë që lamë (për një herë tjetër!), për t’i parë e vizituar. Deri atëherë, ah…!
E pamë, Manastirin Mosteiro dos Jerónimos të shekullit XVI
Kullën e Belém-it (Torre de Belém) poashtu të shekullit XVI, e rrethuar nga të gjitha anët me ujin e lumit Tejo, duket sikur ka mbirë aty në brigjet e ketij lumi.
Nga maja e Kullës, shihet derdhja e lumit Tejo në Atlantik…
Si dhe Monumentin e Zbulimeve (Monumento aos Descobrimentos) i fotografuar nga Kulla e Belémit; larg shihet edhe ura që i lidhë dy brigjet e lumit Tejo.
E pushtuam edhe Monumentin e Zbulimeve (Monumento aos Descobrimentos); të skalitur në gur, janë të gjithë që Portugalinë e vogël, në hartën e botës se zbulimeve të mëdha: Amerika e Veriut dhe ajo e Jugut, rruga rreth Kepit të Shpresës së Mirë për në Indi e në krye, aty shihet Dom Henrique o Navegador (lundërtari), nismëtari i madh i zbulimeve të botës, stampimit në hartë të botës. Këtu janë edhe Vasco da Gama që lundroi deri në Indi rreth Kepit të Shpresës së mirë, e edhe Fernão de Magalhães që e lundroi rreth e përqark botën; është këtu edhe D. Henrique o Navegador (Lundrimtari), zbuluesi i madh portugez e edhe Pedro Álvares Cabral, zbuluesi i Brazilit.
Nga ashensori Elevador de Santa Justa në qendër te Lisbonës, që ta qet si në pjatë krejt këtë qytet të bukur dhe atraktiv në pikëpamje.

Vijon


 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...