Published On: 10 Maj, 2016
Bota |

DW: Sulmuesi në Mynih nuk është emigrant, nuk dihet nëse ka lidhje me ISIS-in

  • Një 27-vjeçar ka sulmuar me thikë duke plagosur katër kalimtarë në një stacion treni në Mynih, një person lëndohet rëndë, një tjetër humbi jetën. Ende nuk ka informacione konkrete, nëse personi ka lidhje me ISIS’in.

Rreth orës pesë të mëngjesit në stacionin e trenit lokal, Grafing, një person 27 vjeçar ka përdorur thikën pa dallim duke plagosur kalimtarë.

Tre persona u plagosën, njëri prej tyre rëndë, ndërkohë që një 50-vjeçar humbi jetën nga plagët në spitalin e Mynihut po të martën. Të dhënat i konfirmoi ndërkohë edhe prokuroria e Mynihut.

“Autori i krimit ka përdorur shprehje të tilla në në vendngjarje që të çojnë në përfundimin e një motivimi politik”, ka thënë zëdhënësi i prokurorisë së Mynihut, sektori II, Ken Heidenreich.

Këto deklarata kanë “pasur një sfond islamist”, sipas prokurorisë. Ende po verifikohet se cilat kanë qenë deklaratat e agresorit. Nuk është e qartë nëse ky person ka thirrur “Allahu-Akbar” (Zoti është i madh”, siç kanë raportuar disa dëshmitarë.

Sipas prokurorisë bëhet fjalë për një 27 vjeçar gjerman që nuk është nga Mynihu ose rrethinat. Policia e arrestoi personin në stacion. Sipas Zyrës Kriminale të Landit Bavarez, agresori vjen nga landi i Hesenit, ai ka lindur në Gjermani dhe nuk ka sfond migrimi.

Ende nuk ka informacione konkrete, nëse personi ka lidhje me milicët xhihadistë të “Shtetit Islamik”./dw/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...