Published On: 9 Tetor, 2016

Durrës, zbulohet spiranca 2000 vjeçare prej plumbi

DURRËS – Spiranca metalike e një anije antike, më e madhja e këtij lloji e zbuluar në ujrat tona detare deri më sot, është gjetur nga disa peshkatarë në gjirin e Durrësit.

Sipas të dhënave paraprake, ajo është pjesë e një objekti metalik që kombinohej me një tra prej druri dhe që ka një gjatësi prej rreth dy metrash, çka lë të kuptosh se anija së cilës i përket ka patur një gjatësi prej rreth 25 metrash.

Objekti i përket periudhës romake dhe ka një moshë afro 2000-vjeçare, nënvizoi specialisti i arkeologjisë nënujore.

Dardania sacra

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...