Published On: 29 Korrik, 2016

“Dum Erdoganin”, Shqiptarët në Shkup pren kurban për dështimin e puçit

Bëmat e shqiptarëve të Maqedonisë në mbrojtje të presidentit turk Erdogan nuk ndalen. Disa ditë pasi shumë të rinj grisën publikisht diplomat e marra në shkollat e financuara nga Gylen, së fundi shqiptarët kanë bënë edhe një kurban në shenjë falenderimi për dështimin e grushtit të shtetit.

Shoqata e Esnafëve të Çarshisë së Vjetër të Shkupit theri kurbanë falënderimi për zmbrapsjen e tentativës për grusht shtetin në Turqi, që sipas tyre, pretendohet të jetë kryer nga Organizata FETÖ.

Para therjes së kurbanëve që u realizua në oborrin e Xhamisë së Murat Pashës në Çarshinë e Vjetër të Shkupit, kryetari i Shoqatës së Esnafëve të Çarshisë së Vjetër të Shkupit, Bejtullah Morina u prononcua për gazetarët, duke lutur Zotin për mëshirë ndaj dëshmorëve të rënë gjatë tentativës së grusht shtetit në Turqi, raporton Anadolu Agency.

Morina uroi që ngjarja e tillë të mos i përsëritet asnjëherë më Turqisë.

“Zoti i dënoftë puçistët”, tha ai në shenjë reagimi.

Ndërkaq, si mesazh mbështetjeje për presidentin ruek Recep Tayyip Erdoğan, Morina theksoi se “Nëse vazhdon kështu, Turqia do të zhvillohet edhe më shumë. Edhe ne gëzohemi sa më shumë që Turqia përparon. Ne nga Ballkani gjithmonë do të japim mbështetje dhe do të jemi në anën e Turqisë”, tha ai.

Gjithashtu u bë e ditur se kurbanët e therur do të shpërndahen për jetimët dhe familjet e varfëra. Po ashtu, në xhami u bënë lutje për të ata që humbën jetën gjatë tentativës së grusht shtetit ndërsa pas namazit të xhumasë u shpërnda pilaf.

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Ne Shkup shqiptaret paskan pre kurban per deshtimin e puqit ne Turqi …
  dicka e ngjajshme dhe shume me sublume ndodhi ne Luften e Canakales kur , papritur ne arenen e luftes arriten 50.000 vullnetar shqiptar te armatosur te ardhur nga gjitha trevat shqiptare.Bile kronistet e kohes kishin shkruat se ishin mbi 100.000 vullnetar te paparalajmeruar te cilet , ndihmuan popullin turk dhe ndryshuan rjedhen e historise duke e shendrue humbjen e sigurt ne fitore te cilen e gezon sot populli dhe shteti turk ne kufijt e Turqise qe ka edhe sot
  Po cfare fituan dje vullnetaret shqiptar me sakrificen heroike qe i dolen ne ndihme popullit turk te jete ne kufijt e Turqise se sotme…dhe cfare fituan sot ata qe paskan pre kurman ne Shkup..?
  A mose edhe shqiptaret u bashkuan ne nji shtet apo qe nga Lufta e Canakales e deri me sot mbetet te shkaperderdhur ne 6 parcela ,dhe ne dy shtete infantile dhe, te padijshem ashtu edhe si kishim qene edhe para 1912 …te padijshem..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. Eshte per tu çuditur me hipokrizine dhe paradokset shqiptare.Askush nuk u bezon se ata e duan me te vertete Turqine.Por nga ana tjeter ata felliqin shqiptarizmin.Keshtu ata pranojne
  shtypjen e erresires turke duke i lene 500 vjet pa shkolla.U a dogji te gjitha librat e i beri
  te gjithe budallenj siç jane edhe sot.O mjerane,zgjohuni e lexoni shkencat se ata dhe vetem
  ata jane ziti i vertete.Nuk eshte Turku zoti juaj o mjeranet e ballkanit.Turp te keni.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...