Published On: 14 Qershor, 2016

DUKE LEXUAR VARGUN TËND

Poet, ta kam zili, vargun që e gatuan me brumë dashurie
Me guxim, si ngjyrat piktori, që i derdh mbi pëlhurë
Kur prek, me gjuhën e plisit, ngjyrat e truallit, me nur lirie
Shtatoret krenari, shqiponjën që valëvitet në flamur

Kur mbetëm mes vargut tënd, si germat që rreshtohen
Sytë shikimet i lënë, mes poezive plot e përplot trimëri
Faqe historie, shkruar ndër shekuj, në shpirt më kalohen
Sikur në lëkurën time, tatuazhe mbetet, e jona Shqipëri

Nuk e di pse, nga shpirti me del një ngjyrë gjaku, që vlon
Me gjuhën e vendlindjes time, kur Pollog e Sharr thonë
Është Pena e Artë, që shqip gjithmonë, zemra i këndon
Për ty, për mua, e të tjerë, që shqiptarë, toka na pagëzon

Ah, poet i gjakut tim, që liri e Shqipëri i ke shikime, gjithmonë
Ti, Penë e Artë, e malësisë së Sharrit, plis i lidhur me ballëkuqe
Që ec nëpër teh shpate, edhe atje ku harresa tinëzisht na kafshon
Ti, krenari e së sotmes, që Shqipërinë na e lulëzon me lulëkuqe
** Ramije ** Ajdini **

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    ..shume bukur …fantazi…s kame fjale e nderuar Ramije
    Une me profesion jame mr.i teknologjise inzhinjerike ( industriale ) dhe s di te shkuaj poezi por , jame njifar poet fabrikash te cilat sot ne Kosove nuke egzistojne …!!!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...