Published On: 28 Maj, 2016

Duhesh me qenë veç “shiftar” për mos me i thënë Rrahman Morinës TRADHTAR!!!

 • Çka bëri Isa Mustafa deri në pranverë të 1990-ës në qeverinë e Sllobodan Millosheviqit?

Driton Tali

Nuk kam mundur me e percjell dokumentarin për Rrahman Morinën. E pash sot, dhe e pash edhe një debat të Leos me Belul Beqajn në TV stacionin e Devollëve – Kadri Hashimit.

Nuk jam ka e kuptojë këtë modën e fundit ku gjithçka tentohet të rehabilitohet. E kuptoj kur dikush don të bëhet kontravers për të qenë në qendër të vëmendjes, ama edhe tradhtarin të mundohen ta bëjnë “njeri të zakonshëm” në emër të njëfarë paanshmërie gazetareske apo edhe nga mllefi i situtatës së sotme, diqyshna s’po ma kap rradakja hiq.

Qysh more nuk është dikush tradhtar, i cili rrinte pranë Sllobës edhe pas gjithë atyre protestave të “solidarizimit” për rrëzimin e autonomisë së Kosovës në të cilat kërkonin edhe armë për të shkuar (ardhë) në Kosovë; ku krahas parullave për “vëllazërim bashkim” dilnin edhe çetnikët me uniformë e kokardat e tyre (të cilët deri atëherë ishin armiqtë e RSFJ-së) e në anën tjetër udhëheqësit komunistë të Serbisë i arsyetonin me “ky është populli”?!

Qysh more nuk është dikush tradhtar, i cili rrinte pranë Sllobës edhe pas gjithë atyre grevave të minatorëve e protestave të qytetarëve të Kosovës, të cilët në këmbë erdhën në Prishtinë nga gjithandej për të kundërshtuar Sllobën?!

Qysh more nuk është dikush tradhtar, i cili rrinte pranë Sllobës edhe pas burgosjes së nënshkruesve të peticionit (212 intelektualë – shkurt 1989), të cilët u bënë për “kryp e kep” sepse e kundërshtonin suprimimin e autonomisë?!

Qysh more nuk është dikush tradhtar, i cili rrinte pranë Sllobës edhe pas gjithë atyre protestave në të cilën u vranë gjithë ata të rinjë. Ata a nuk ishin njerëz që kishin nëna e baballarë, dashnorë e dashnore, burrë e grua, fëmijë e motra e vëllezër?!

Për mos me zgjatë më shumë, qysh more nuk është dikush tradhtar, i cili ishte themelues i Partisë Socialiste të Serbisë, në kohën kur më shqiptarët kishin krijuar partitë e tyre!

Unë veç bashkëpunëtorët e Rrahman Morinës i kam parë ka mundohen me fshi atë periudhë kohore, dhe disa zagarë të Isa Mustafës, të cilët thonë pa fije turpi se “Isa Mustafa në pranverë të 1990-shit kishte një konfrontim të ashpër me Sllobodan Millosheviqin”.

Po nuk na tregojnë se çka bëri Isa Mustafa deri në pranverë të 1990-ës në qeverinë e Sllobodan Millosheviqit? Sa për t’ua rikujtuar këtyre RUGOVISTËVE: LDK u themelua në 23 dhjetor 1989!!!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Alkimisti sc thotë:

  …krejt mire e ka Driton taki cfar na perkujton me disa teprime te stikistikes popullore ,sa i perket temes dhe qeshtjes ,por Pse driton Tsli nuk i tha kto ne parlament dikur si deputet kur efekti fo ishte me i madh ,ode heshti edhe per pacollet ,pse heshti per Isen e spiunet e LDK-,hanitovut e beqirovitet qe pas lufte neper drejtirate te sigurise komvetare vendisen per drejtire spiunet zyrtare te Millosheviqit qe tirturonin e merrnin ne pyetje shqiptaret !?
  Pse taki nuk foli as per PDK thaqin dhe kliken e tije se jan te dyshimt per tradheti me veprimet e hajnite e krimet dhe katastrofen qe po ndodhte ne kosoven e padlufte ,,,pse tali dhe ara qe heshten per 17 vite nuk folen per spiunin Sali birusga dhe Behxhet pacolli dhe pasojat kombetare …!?
  Duhej kto 17 vite te reagonin te preventonin te keqen duke alarmue qytetaret !?
  Un kte e kam ber pa nderore qe 16 vite sikur kam krye obligimin tim qe nga 1981 19889 para gjate dhe pas lufte !?
  Apo friga nga eliminimi kriminel i bandave jriminele te mbeturinave tradhetare ne te gjitha frontet dhe partite !?
  Serbia terhiqi udhtrine luftarake por la disa formacione spiunesh bep pllitike dhe subjejte dhe realioi me shum se me ushtri dhe lufte !?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal Uka thotë:

  Driton Tali eshte kah i veren ngjarjet nga koha e sotme
  Krah e me Milloshin ishin ne ate kohe edhe politikanet
  kroat,slloven, Boshnjak, Malazez, maqedon, vojvodinas
  dhe te gjith i paten shpalle demostrat e 81 kontrarevulucionare Kjo na jep te drejt se ato demostrata
  i ka nxite e kontrollue serbija Qe kosoves ti zhduket ti
  merret autonomija Edhe demostruesit e trepqes protesten
  e benin me fotografi te Titos ne balle Per te thane Millan
  kuqan U trepqu se brani jugosllavija Rrahmani ishte nje
  shqipetar budall e jo tradhetar Se pse nuk kemi elemente
  tradhetije Se pse tradhetar quhet njeriu qe ne mes te
  bashkepunetorve flet diqka qe paseshpine vepron nryshe
  Une per Rrahmanin mendoj se ka qene fort i mashtruar dhe
  teper naiv po edhe trim naiv e budalle !Pse se pse Milloshi pas ti nuk gjet ma shqipetar me te cilin do
  manipulonte dhe u detyru qe ta emnoj nje magjup Koka
  luan qe gjoja gjupi i perfaqesonte shqipetaret Pra tradhetari Ishte Milloshevioqi ndersa te tjeret ishin
  viktima te pabesise se satrapit Fjalet qe Rrahmani
  u vra e mbane sekretin e pa zbuluar deri sot Dhe thuhet
  pa kurgja nuk behet Za !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...