Published On: 11 Prill, 2016

Dubai-Panama, nis së shpejti fluturimi më i gjatë në botë pa ndalesë

Kompania ajrore “Emirates Airlines” ka bërë me dije një lajm sensacional, nisjen e fluturimit më të gjatë në botë pa ndalesë.

Planifikohet që intenerari nga Dubai në Panama të zgjasë 17 orë e 35 minuta, një fluturim në të cilin do të përshkohen plot 13.800 kilometra.

 Avioni me të cilin do kryhet ky udhëtim do të jetë një “Boing 777-200LR”, i cili do të ketë 266 vende për pasagjerët. Panamaja nuk është vetëm një destinacion tropikal, por gjithashtu një qendër e rëndësishme ekonomike dhe financiare, e bërë e famshme kohët e fundit pas skandalit “Panama Papers”.

Ja disa nga fluturimet ajrore më të gjata në botë, pa ndalesë:

Johanesburg-Atlanta, 13.582 kilometra, për 16 orë e 40 minuta.

Dubai-Los Anxhelos, 13.420 kilometra, për 16 orë e 35 minuta.

Dallas-Brisbein, 13.362 kilometra, për 16 orë.

Dubai-Houston, 13.144 kilometra, për 16 orë e 20 minuta.

Dubai-San Françisko, 13.041 kilometra, për 16 orë.

Nju-Jork-Hong Kong,12.990 kilometra, për 16 orë dhe 5 minuta.

Newark-Hong Kong, 12.980 kilometra, për 16 orë e 5 minuta.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...