Published On: 4 Janar, 2016

Dua Lipa marshon drejt triumfit në “Sound of 2016” (video)

  • Dua Lipa, këngëtarja e re nga Kosova, është në mesin e garuesve kryesorë për shpërblimin “Sound of 2016”, që ndahet nga transmetuesi publik britanik.

BBC-ja po ashtu ka xhiruar një version të veçantë të këngës së saj të fundit “Be The One”.

Kjo listë e BBC-së për vitin 2016 sjell emra të rinj të muzikës, në përgjithësi të panjohur për publikun e për të cilët vlerësohet se do të duhej të promovohen ngase mund të arrijnë sukses të jashtëzakonshëm në një të ardhme të afërt, transmeton KTV.

Sa për Duan, BBC-ja shkruan se po aq sa ka zë të bukur edhe duket bukur. Madje, tashmë tingëllon si një pop yll i vërtetë në pritje.

Dua u rrit me muzikën e David Bowie dhe Bob Dylan, por pohon se ishte albumi i këngëtares kanadeze, Nelly Furtado, ai që e bleu të parin.

Lipa kishte vijuar shkollën për teatër ‘Sylvia Young’ deri në moshën 13-vjeçare, ku bashkë me familje u kthye në Kosovë.

Por, pas dy vjetësh, shkoi prapë në Londër, në kërkim të karrierës në këndim. Duke jetuar me miq, ishte jeta londineze e natës ajo e cila e frymëzoi muzikën e saj, para se të nënshkruante kontratë mode me agjencinë ‘Next Menagment’.

Këngët e para të saj ishin ngarkuar në aplikacionin SoundCloud, në vitin 2012, kur edhe u ranë në vesh menaxherëve të Lana Del Rey, të cilët e kontaktuan.

Përndryshe, “Sound of …” është shpërblim që ndahet që nga viti 2003 nga kritikët dhe figura të rëndësishme të industrisë së muzikës, ndërsa organizohet nga BBC-ja. Lista ka ndihmuar shumë artistë që të arrijnë famë botërore.

Lista prej 15 artistëve ndërkohë do të shkurtohet në 5, ndërsa më 8 janar do të mësohet fituesi i këtij viti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...