Published On: 12 Prill, 2016

Drithërimat e speciales, refuzimi nga familja Rugova e Jashari, dhe diplomacia perëndimore!

 

Inaugurimi i presidentit Hashim Thaçi nuk shkoi aspak sipas pritjeve të të tij. Madhështia e përfytyruar nga ai, nëpërmjet një pritje ceremoniale madhështore, duke u munduar që nëpërmjet sfondit ti bëjë të tjerët, për pak çaste ti nënshtrohen, duke ia kujtuar me vendosjen përballë figurën botërore të Skënderbeut, si një mbështetës të ditës së madhe të tij, dështoi. Ashtu siç qëndronte poshtë këmbëve të Skënderbeut, mori goditjen edhe për zhveshjen e vet kryeheroit kombëtar nga simbolet e tij, flamurin kombëtar, që na e la trashëgim!

Ky trik, si çdo trik i hamendësuar dobët nga ekipi i tij, doli jashtë çdo parashikimi. Dështimi erdhi me refuzimin e thuaja të gjithë atyre burrështetasve, të cilët nuk i dhanë rast as për ëndërrim të madhështisë, as për të ndryshuar imazhin e tij të përmbysur.

Për të plotësuar këtë imazh të rrënuar të tij, për ti dhënë dërmën e fundit kësaj ëndrre u kujdesën familja Rugova dhe familja Jashari.

Sikurse lulet që i mbetën var në Kuvend, var e për tu tharë, kur ia zgjati imponueshëm deputetës Teuta Rugovës bijës së presidentit historik, kjo familje bëri gjestin e duhur diplomatik, dhe goditi imazhin e tij. La vendet bosh në ceremoninë inauguruese, moment në të cilin, po në sfondin e errët të përgatitur nga ekipi i tij, kishte vendosur të godiste gjurmët e fundit në institucione të presidentit Rugova, shenjën shtetërore, vulën e Presidentit, që mban flamurin dardan, dhe të cilin ai e kishte dizajnuar me disa bashkëpunëtor, përfshirë djalin Mendimin, dhe që e vendosi si flamur shtetëtor të Republikës së Kosovës, në gjithë kohën sa ekzistoi republika me Kushtetutën e Kaçanikut, dhe që mbeti si propozim i tij për flamur shtetëror.

Ky gjest i familjes Rugova duhet kundruar si përgjigje në gjithë raportet e karrierës së Hashim Thaçit me presidentin Rugova. Sjelljet e tij të dhunshme në vazhdimësi, fyese, poshtëruese e deri tek kërkesa apo thirrja për ekzekutim gjatë luftës, nuk duhej të mbesnin pa një përgjigje nga familja e tij.

Ndërkohë, edhe të dhënat e reja të dëshmive të komandantëve, po zbulojnë raportet e heroit Adem Jashari me të Hashim Thaçit, dhe për braktisjen e komandantiti në momentet vendimtare të jetës së tij dhe familjes, kur ishte i rrethuar me forcat serbe.

Familja Jashari, ka tashmë disa vjet që i ka ndryshuar raportet, tani më me presidentin e Kosovës. Ata nuk duan t’ia dinë për premtimet e tij dhe përpjekjet për të qenë bashkë, qoftë edhe formalisht. Ai edhe në vitet e fundit të mandatit të tij nuk u la të hynte në odën e Jasharajve.

Pavarëisht, ngjitje në kulm të karrierës, kjo pjesë e jetës së tij, duket të jetë më e vështira në jetën e tij. Përveç drithrimave të speciales, i është shtuar edhe refuzimi i fuqishëm diplomatik, dhe i familjeve më fisnike shqiptare. Ditët e fundit të tij, po vijnë më shpejt se që priste ai. SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/carten-ne-facebook-halil-matoshi-e-berat-buzhala-ja-cfare-shkruajne/

http://www.shqiptari.eu/deshmite-rreqethese-gjenerali-bojoviq-na-thoshte-rrini-ne-shtepi-e-me-pas-na-vriste/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. HAsani thotë:

    Gjest i kote i familjes Ruova. Kur ja ka dhane voten ne Kuvend dhe e ka zgjedh Presednik, eshte dashte me shku ne kete cirkuz!

    Teuta Rugova ja ka humbe dinjitetin familjes se vet!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...