Published On: 19 Shtator, 2016

Dritëro Agolli: Epoka që bën ministër gomarin

Nepotizem

Eshte pare s’eshte pare

Vune minister nje gomar

Gjindja tha: Goxha minister

Me samar e me kapister

 

C’iu qep mezi, c’iu qep kali…

Eh, gomar, c’te polli halli!

 

Dhe kerrici prêt nje qoshe

Tok me pelen kuqaloshe…

 

Por nje cep kerkon dhe mushka

Ndryshe zemerohet krushka

Ne katund plasi debati:

More, s’ngeli soj veshgjati!

 

Flet me plak i muhabetit:

Le t’i rrojne, me nder qytetit!

 

Se katundi pa gje s’ngeli

Boll jane: lopa, qeni, gjeli…

Dijetari dhe gomari

Vështrimet racionale dijetarit

I shkaun tek një bajgë sipër trarit.

 

Përpiqej në mendime, bëhej copë:

Si mund të kishte hipur lart një lopë

 

T’ia bënte bajgën trarit të plevicës

Sikur të kishte këmbë e thonj të micës!

 

Tek fantazonte mënçëm dijetari,

U ndodh praktiku tokësor gomari

 

Dhe tha: “Ky Tra një vit e ca më parë

Oborrit ishte hedhur për t’u tharë.

 

Kur trari rrinte gjërë e gjatë i shtrirë,

Një lopë e bëri bajgën më të mirë;

 

Me bajgën trarin në tavan e vunë,

Që dijetarëve t’u hapnin punë,

 

Të vrasin mendjen zgjuar ecë e jakë:

Si hipi lopa lart të bënte bajgë…”

 

U përshëndet me veshë e shkoi gomari,

Me sy nga bajga mbeti dijetari.

 

Njeriu në garë me gomarë

Një ditëz të diel

Njeriu me gomarë

u futën në garë:

 

Gomari në diell

Filloi të pëllasë,

Njeriu të bërtasë.

 

Gjykonte juria:

Kush bënte më shumë

Potere dhe zhurmë.

 

Dhe tha Perëndia:

“Njeriu nga kjo garë

Fiton mbi gomarë.”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...