Published On: 12 Gusht, 2016

Drejtimi i Duhur me Brekë të Grisura/Flamuri dhe sllogani i Rilindjes në Dibër

Në 11 shtator në Dibër do mbahen zgjedhjet për kryebashkiakun e ri të kësaj njësie. Zgjedhje që  vijnë pas një skandali seksual. Një rast flagrant ku një pushtetar i zgjedhur me një diferencë të vogël votash, kërkonte mardhënie seksuale me një vajze në këmbim të vendit të punës.

Një rast flagrant që nxori me brekë të grisura në ekran kryebashkiakun e Dibrës. Nuk e denoncoi opozita, as kundërshtarët politikë por një media e cila me kurajo qëndroi përballë çdo presioni dhe pazari duke denoncuar një “brekëgrisur” që kishte blerë, vjedhur, abuzuar deri në pazare seksuale me dibranët. Në më pak se një vit në krye të bashkisë Shukri Xhelili filmohet më nje vajzë të re në shtrat dhe video e mëposhtme tregon qartaz gjithcka.

Në 11 shtator në Dibër do ketë zgjedhje dhe ky do jetë i pari rast në Shqipëri ku do votohet për kryetarin e bashkisë dhe çdo zgjedhësi do ti dalë përpara një palë brekë të grisura pushtetari dhe një vajzë e cila ishte viktimë e kërkesës për seks nga njuë pushtetar lokal.

Dibranët po e po, por as shqiptarët nuk dshukri brek grisurio e kenë të lehtë të lenë mënjanë brekët e Shukruiut dhe vajzën, sepse kjo tashmë nuk është një ngjarje e kalendarit historik por e moralit politik.

Nuk u turpërua kryebashkiaku , por u dhuna nënat e vajzat dibrane, nenat e vajzat shqiptare, brekët e grisura të Shukriut ishin morali i pushtetit në Dibër. Tashmë ky moral ka ardhur koha të vdesë. Por dibranët me mëncurinë dhe urtësi nuk mund të harojnë përdhosjen nga një brekë grisur më ngjyrë mavi, ndërkohë n jë tjetër kandidat pritet të cojë “Rilindja”  në Dibër. Kur minamalisht dhe moralisht duhet t’ju kërkonte ndjesë dibranëve duke mos kandiduar dhe zhvilluar fushatën e saj të turpit që simbol do ketë breket e grisura të Shukriut.

Pas  fabulës politike të Rilindjes, në Dibër pritet të ketë një socialist moralisht “brekëgrisur” që vjen pas historisë së Shukriut dhe që nuk ka nevoje për poster dhe sllogan elektoral. Brekët e grsura të Shukrit janë flamuri i tij, sllogani “Drejtimi i Duhur me Brekë të Grisura” tani është simbolikë që askush nuk e ndryshon dot më./citynews

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...