Published On: 6 Korrik, 2016

“Drejtësia” zbardhen propozimet e reja të opozitës, komision ad hoc me anëtarë të barabartë

Nga dita e sotme reforma në sistemin e Drejtësisë duket se do të marrë një rrjedhë tjetër, kjo pas një propozimi të ri që pritet të bëjë opozita shqiptare.

Gjatë ditës së sotme Lulzim Basha fillimisht mblodhi në një takim partitë aleate për të diskutuar për reformën në drejtësi, ndërsa pas tyre në seli shkuan anëtarët e grupit parlamentar të PD-së.

Tashmë flitet për një propozim i ri për rekomandimin 88 të Komisionit të Venecias.

PD kërkon komision ad hoc me 12 anëtarë deputetë, 6 të opozitës dhe 6 të mazhorancës. Sipas kësaj formule, anëtarët e komisionit zgjedhin nga një gjyqtar në mënyrë elektronike.

Lista me 12 anëtarë  hidhet si liste e tërë në parlament për votim. Kandidatet kalojne në parlament me 2/3.

Partia Demokratike kërkon “vendet e rezervuara” në katër institucione të reja që krijohen nga reforma në drejtësi. Këshilli i Lartë Gjyqësor, Këshilli i Lartë i Prokurorisë, Komisioni i Kualifikimit dhe Kolegji i Apelimit janë katër institucionet ku PD kërkon të drejtën e propozimit të emrave.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...