Published On: 13 Qershor, 2016

“Drejtësia”, Rama: Nëse PD do, jam i bindur se zgjidhja do të gjendet

Pas takimeve intensive që pati sot në zyrën e tij me kreun e Kuvendit Ilir Meta dhe ambasadorët Donald Lu dhe Romana Vlahutin, kreu i qeverisë Edi Rama mbajti një konferencë për mediat ku tha se ekziston mundësia për të gjetur një zgjidhje në arritjen e kompromisit të plotë me opozitën.

“Lajmi i mirë është se PD i ka braktisur të gjitha pozicionet e veta të mëparshme. 2/3 që deri dje kërkonin nuk i bën më punë dhe duan vende të rezervuara, sepse sipas tyre opozita duhet të mbrojë sistemin nga kapja. Ne i kemi ofruar 2/3 si një kufi ekstrem kompromisi, të bindur se s’ka perëndimi që e kap sistemin me një shumicë të tillë kur opozita ka pjesën e saj. Ne nuk na intereson kapja, por shembja e sistemit aktual, dhe partitë të mos kenë asnjë shteg për t’i zënë rrugën këtij projekti transformimi. Nuk e përjashtoj mundësinë e një zgjidhje që e përfshin opozitën në këtë reformë dhe më tej, e mbi të gjitha nuk ka qenë qëllim i hartuesve të draftit, dhe as qëllimi ynë të përjashtojmë opozitën nga vendimmarrja. Jam i bindur që kjo zgjidhje mund të gjendet, nëse PD do vërtet zgjidhje për këtë pike dhe nëse kjo është e vetmja që e ndaj PD-në nga kartoni jeshil për reformën. Nëse pika është një rreth kjo pikë, ky rreth ka dy gjysma të ndara me një vije të kuqe për ne”, tha Rama.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...