Published On: 22 Janar, 2016

Dr.Rugova, intelektual i klasit të lartë, ndër më të mëdhenjtë që ka nxjerrë kombi ynë

 

Në shenjë respekti të përkujtimit të 10- vjetorit të vdekjes së Presidentit të Parë të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugovës, po vendos një prej fjalimeve të mija, mbajtur në emër të degës së PLL-së Amerikë, në një përkujtimore dedikuar atij, organizuar prej degës LDD-së për tre shtetëshin NY. NJ dhe CT.

I nderuar kr.i LDD-se per NY me rrethe z.A.Rexha!

Te nderuar perfaqsues te partive dhe organizatave shqiptaro amerikane!

Te nderuar bashkeatdhetar!

Pergezoj ne rradhe te pare kryesine e partise dhe kryetarin e saj z.A. Rexha , per kujdesjen e mbajtjes se kesaje akademie perkujtimore mjafte kuptimplote, e cila mbahet ne shenje rrespekti, per figuren e pa harrueshme, dhe te pazevendesuesheme, te liderit shpirteror dhe historik te popullit shqiptar te Kosoves , Dr Ibrahim Rugoves.

Dr.Rugova, ishte me te vertete intelektual i klasit te larte dhe pa frike une mund ta quaje nder me te medhenjte qe ka nxjerre kombi yne, tek ai, gjeje njeriun e apasionuar dhe kopetent te gjuhe letersise, mendimtarin e urte e te mencem te kalibrit te nje filozofi, politikanin vizionar ,diplomatin I cili me thjeshtesi originale rrezatonte elokuence klasike, e mbi te gjitha, njeriun zemergjere dhe shpirtmadh; virtyt, qe i dha atij epersi te jashtzakonshme, ne tejkalimin e te gjitha sfidave te brendshme dhe te jashtme.

Prejardhja e tij, nga nje familje nacionaliste shqiptare ,formimi i tij akademik , dhe talenti I tij politiko- dipllomatik, do ta shendrronin Dr. Rrugoven, ne njeriun ideal, per tu vene ne krye te LDK-se, ne vitin 1989, levizje kjo, qe u formu ne bashkepunim me ajken e intelektualeve patriot, per te perballuar sllavo-komunizmin milloshevician , dhe njekohesisht, per te udhehequr popullin shqiptar te Kosoves drejte fitimit te lirise dhe pavarsise se saj.

Ne saje te lidershipit te dr. Rugoves, ne do te fillojme te veme re ne fillim te viteve 90, rezultatet e para, te cilat do te sherbenin si hedhje themeli per shtetin shqiptar te Kosoves ,te cilat perkojne me ; krijimin e kushtetutes se Kacanikut, deklaraten e shpalljes se pavarsise se Kosoves, dhe mbajtjen e referendumit . Efektet pozitive te lidershipit te dr. Rugoves, do te vazhdojne zinxhir, dhe me vone do te shohim krijimin e insitucioneve shteterore shqiptare, paralele me ato te pushtuesve serb, gjithashtu edhe mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare te vitit 1992 e 1998.

Merita kryesore, qe e dallon ate nga te gjithe politikanet ,udheheqesit apo lideret e tjere, eshte se; ai, me mire se kushdo, kombinoi menyren e tij komunikuese gandiane, te thjeshte, te sakte , e te vecante ne llojin e vete, me rrugen paqesore te percaktuar, per fitimin e lirise e pavarsise, fakt ky, qe do te ndikonte ne nderkombtarizimin maksimal te ceshtjes se Kosoves dhe do te fitonte simpatine e shume vendeve te rendesishme demokratike perendimore , e sidomos ate te Amerikes. Pra, eshte politika paqesore, e intelegjente ,e ndjekur ne menyre konstante, per nje dekade, prej dr Ibrahim Rugoves, e natyrisht ,dhe lufta heroike e UCK-se , qe binden boten perendimore me ne krye Ameriken, qe te zbojne shovinizmin serb, prej tokes Dardane shqiptare, dhe bene te mundur fitimin e lirise se shume pritur.

Dr.Rugova, shquhej per nji durim te jashtezakonshem, kurre nuk harrohen momentet e para te pasluftes, mbas hyrjes se NATO s ne Kosove , kur forcat politike atje ishin shume te armiqsuara, dhe gjendja ishte mjafte e tensionuar, dhuna nga momenti ne moment mund te dilte jashte kontrollit , e populli shqiptar i Kosoves, mund te zhytej fare kollaj ne lufte civile, u desh edhe njihere nderhyrja mjeshtrore dipllomatike e dr.Rugoves, i cili, fale pjekurise se larte politike kombetare qe kishte, i qetesoi palet, duke bere te mundur, jo vetem nji evitim katastrofik kombetar, por edhe duke mos I zhgenjyer miqte tone nderkombetare .

Dr.Rugova jo vetem qe nuk u be pre e provokimeve te shumta, por per hir te Pavarsise se Kosoves, ofroi bashkepunim, ashtu sic I ka hije nji lideri, ai, ndonese nuk ndodhet fizikisht prane nesh, por puna dhe veprat e tij, do te mbeten si model per politikanet tane ,te cilet jo pak kane fituar nga trashegimija e tij politike. Ne fakt, ironija me e madhe eshte se, edhe kundershtaret e perbetuar te tij, mundohen sot, ta imitojne ate ne cdo moment.

Fatkeqsisht, dr.Rugova, nuk do te jete I pranishem ne momentin e nenshkrimit perfundimtar te Pavarsise se Kosoves, por puna madheshtore e tij, do te ngelet ne Historine Shqiptare te Kosoves dhe Kombit Shqiptar, si elementi themeltar, i arritjes te ketij qellimi, i cili do te sherbej gjithashtu, si ure lidhese me projektin final; realizimin e Shqipnise Etnike.

Familja e tij, humbi njeriun me te dashur e shume te shtrenjte, ndersa Kosova dhe rraca shqiptare humben intelektualin,kritikun,shkrimtarin udheheqsin politikanin e liderin e madh te saj.

I perjetshem qofte kujtimi tij

Deshiroj ta mbyll kete fjalim, duke I uruar edhe njihere popullit Shqiptar te Kosoves dhe institucioneve te sapozgjedhura; suksese ,e dashte imadhi ZOT, e fitorja e Pavarsise, eshte vetem ceshtje ditesh.

Rrofte Kombi Shqiptar.

Hakik Mena

1/20/2008

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...