Published On: 5 Maj, 2016

Dr. Rugova e kishte kuptuar i pari rëndësinë e sportit

  •  ramushgashi1
  • Para hapit të madh u bënë shumë hapa të vegjël

Sefedin Krasniqi

Ëndërra e madhe e të gjithë simpatizuesëve shqiptarë të futbollit u bë realitet. Kosova u bë anëtare e 55 e UEFA-s. S’ka dyshim që rruga ishte e vështirë dhe e gjatë, por kur kurorëzohet me sukses harrohen të gjitha. Madje, ky hap gjigant u barazua edhe me shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Por, arkitekti i pavarësisë dhe i miqësisë së Kosovës me të gjithë boten demokratike ishte Dr. Rugova, i cili e kishte kuptuar i pari se nëse gjithçka në jetë është politikë, kultura dhe sporti janë ciceronët më të mirë të saj. Prandaj, të gjithë ata entuziastë që bënin hapa të vegjël në këto dy fusha me dëshirë i priste dhe i përcillte në Rezidencën e tij presidenti Rugova. Ai i inkurajonte se një ditë mundi i tyre do të rezulton me hapin e madh dhe anëtarësimi i Kosovës në organizatat ndërkombëtare të sporteve të ndryshme nuk do të mungojë. Anëtarësimi në UEFA, u realizua. Tash në radhë është FIFA.

ramuhsgashi2

Që mos të bie harresa…

Duhet të dihet dhe të përsëritet se shteti i parë që na i ka hapur dyert për pjesëmarrje në turne ndërkombëtarë është Zvicra. Dhe, i pari që ka bërë shumë hapa të vegjël por tepër të rëndësishëm ishte trajneri aktual i FC Monthy, Ramush Gashi, dikur futbollist i Buduqnostit dhe Besës së Pejës. Pra, ishte Ramush Gashi, i cili ua ndërpreu traditën e pjesëmarrjes së klubeve jugosllave në kuadër të turneut ndërkombëtar të organizuar nga FIFA në Monthey-Zvicër. Kështu disa herë me radhë ia mundësoi pjesëmarrjen KF Prishtinës si dhe KF Besa nga Peja, por edhe Përfaqësueses së Kosovës (U21). Madje KF Besës iu bë një nder i veçantë duke ia mundësuar inaugurimin e stadiumit të futbollit të qytetit Monthey.

Kur Vokrri deklaroi në konferencat për shtyp si në Budapeshti dhe në Prishtinë, se nuk kishte pritur obstruksion nga shtetet mike, mendjen e kishte te Zvicra, por duke ditur se sa ka bërë Zvicra për Kosovën, ai me shumë korrektësi tha se ato shtete, megjithatë, do t’i konsiderojmë mike edhe në të ardhmen. Vokrri e di gjithashtu se me përkushtim të pashoq, Ramush Gashi ia ka mundësuar KF Prishtinës të luaj kundër Porto ( Portugali) Olympique (Mareseille), Barcelona, Boca Juniors (Argjentinë) Dinamo (Moskë) Atlasgallay (Meksikë), Flamencos etj. Por jo vetëm Vokrri, por edhe Aferim Tovërlani, Arbënor Morina, Fadil Berisha, Fadil Muriqi, futbollisti Debatik Curri, Kaqiu, pastaj gazetarët Gani Kosumi, Agim Binaku, Fazli Berisha etj.
Ishte një gjest tepër miqësor kur Zvicra lejonte që Përfaqësuesja U-21 e Kosovës të marrë pjesë në turneun ndërkombëtar në Valais (Zvicër) edhe pa qenë fare anëtare në UEFA apo FIFA, përkundër reagimit shumë agresiv të ambasadës jugosllave në Bern. Ky gjest i Zvicrës nuk duhet të harrohet e sigurisht më së miri i kujtohet përzgjedhësit të Përfaqësueses së Kosovës (U-21), z. Rafet Prekazi dhe Erdogan Celina.

Sa herë janë organizuar turne ndërkombëtar në këto hapësira, Ramush Gashi, me ekipin e vet ka bërë shumë lutje te ambasadorët e vendeve të ndryshme për pranimin e Republikës së Kosovës në UEFA apo FIFA.

ramuhsgashi3

Çka mendon Ramush Gashi për polemikën se ku duhet të luajnë yjet kosovarë… ?

– Mendoj që vendimi është individual dhe autonom i çdo futbollisti. Unë i kuptoj nëse vendosin të luajnë, në të ardhmen për Kosovën, sepse gjaku s’bëhet ujë. Atje i kemi rrënjët, si ne që i kemi bërë më se 30 vite këtu, si gjeneratat që janë lindur në Zvicër. Por, i kuptoj plotësisht edhe nëse vendosin të luajnë edhe më tutje për Zvicrën. Yjet e futbollit si Behrami, Shaqiri, Xhaka, apo edhe Mehmeti, Gjemajli etj, janë nxënës të shkollës së futbollit zviceran. Ata e duan këtë vend sepse këtu e kanë kaluar pothuajse tërë jetën. Nga ana tjetër, Zvicra ua ka mundësuar të bëhen yje. Mos të harrojmë që Zvicra ka bërë për shqiptarë aq shumë, në çdo fushë të jetës, sa ne ende shumë i kemi borxhi këtij vendi. Mendoj që polemika dhe presioni ndaj lojtarëve nuk na bënë mirë siç nuk do të na bënte mirë ndonjë tentim revanshi të çfarë do lloji. Duhet ta kuptojmë edhe përfaqësuesin e Zvicrës në UEFA, sepse përveç emrave që i përmenda, në Super ligen e futbollit të Zvicrës luajnë edhe 37 shqiptarë tjerë, e mos të flasim për klube të rangut më të ultë. Këta futbollistë e përfaqësojnë Zvicrën në nivele të ndryshme. S’ka nevojë për ndonjë analizë prej eksperti. Këtu kemi një armatë futbollistësh me origjinë nga Kosova dhe mund të formohen tri kombëtare. Shfrytëzoj nga rasti dhe i uroj shumë sukses mikut tim Fadil Vokrrit dhe të gjithë atyre që nuk kanë kursyer mundin dhe energjitë për këtë ndërmarrje kaq të madhe. Tash, sytë i kemi kah FIFA.

Në fund Ramush Gashi nuk mbeti pa i përmendur me nostalgji edhe pritjet e ngrohta në Prishtinë nga Presidenti Rugova, sidomos pritjen në Rezidencën e delegacionit zviceran nga Monthey, i udhëhequr nga përfaqësuesi turneut ndërkombëtar në kuadër të FIFA, z. Daniel Demoulin. Ka qenë i veçantë thotë, kur në Kosovë udhëtova me juniorët e Zvicrës dhe pritjen që na bëri nga kryetari i atëhershëm Presidenti Sejdiu dhe ministri u Kulturës dhe sportit, Astrit Haraqia.
Kurrë s’do ta harrojë momentin kur shkuam me këta fëmijë dhe prindërit e tyre për t’i bërë homazhe te varri Presidentit Rugova duke e mbuluar me lule dhe kurora në emër të klubit FC Monthey.

PS : Nga arkivi

http://www.trepca.net/2004/05/040518_sk_turniri_monthey_zvicer_kf_prishtina_fifa.htm

http://www.kosovapress.com/sq/arkiva/morina-serish-finalen-e-monthey-it-1843/?old=1

ramuhsgashi3 ramushgashi4

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...