Published On: 27 Shkurt, 2016

Dosje nga Gjykata speciale: Xhabir Zharku dyshohet se ekzekutoi tre ushtarë dhe një epror ushtarak

SHQIPTARI.EU ka siguruar disa informacione të rëndësishme që kanë të bëjnë me procese gjyqësore, që do të ngriten për krime të rënda nga Gjykata speciale, ndaj Xhabir Zharkut, një eksponenti tejet të rrezikshëm të klanit të SHIK-ut dhe PDK-së.

Sipas dokumenteve të siguruara nga SHQIPTARI.EU ai do të akuzohet për dy raste të krimit të rëndë në rajonin e Kaçanikut.

Rasti i parë ka të bëjë me një akt të paparë. Një ekzekutim si në filma horror. Pasi i fut në kurth një grup ushtarësh, në një shtëpi ku ishte vendosur eksplozivi, ai do të shpërthente, dhe do të vdisnin disa ushtarë dhe të tjerë do të plagoseshin.

Por, sot Zharku ndodhet larg drejtësisë, i ikur në Suedi, po e shmang vuajtjen e dënimit për një rast tjetër shpërthimi, i dënuar me më shumë se tri vjet burg.

 1. Gjatë një aksioni në vitin 1999 Zharku i ka urdhëruar 4 ushtarë të futeshin në një shtëpi në fshatin Doganaj të Kaçanikut. Para se të hynin këta ushtarë Zharku e ka montuar eksplozivin në këtë shtëpi pa iu treguar ushtarëve.

Në këtë shtëpi vrahen nga eksplozivi: 1.Agim Matoshi. 2. Avni Shehu 3.Naim Beka. Ku janë plagosur disa të tjerë me plagë të lehta. Nysret Cena, Syl Selani, Hajriz Xhakli. Ku pjesëmarrës ishte edhe Ibrahim Dalloshi dhe Nesret Shehu.

Të vrarët varrosen në varreza të dëshmorëve të Kaçanikut.

 1. Agim Matoshi.
 2. Avni Shehu
 3. Naim Beka

Dëshmor.

……………………………………………….

Rasti i dytë ka të bëjë me vrasjen e një eprori ushtarak. Sipas kësaj ndodhie, dihej që ai ishte hedhur në pritë. Autorët nuk diheshin, por që dyshime kishte. Emri i Xhabir Zharkut nuk përmendej fare thuaja, veçse si pëshpërima.

Por, dokumentacioni për Hagën e bën atë të dyshuarin kryesor. Sjellja vrastare nuk ka fund.

 1. Selman Kuqi ishte epror ushtarak në ish Jugosllavi. Kur filloi lufta u emërua komandant nga Q. Ilazi me nofkën BARDHI sot dëshmor. Në ditët kur ka hyrë NATO-ja në Kaçanik hyn edhe Zharku me shumë refugjatë të tjerë. Në momentin që takohet me Selman Kuqin lindin konfliktet. Popullata e donte Selmanin. Zharku e akuzonte si dezertor dhe e arreston në kohën kur Selmani e kishte postin si komandant. Pasi e arreston urdhëron të dërgohej në një shtëpi të braktisur. Në këtë aksion merr pjesë Xhabir Zharku dhe Nysret Cena. E torturojnë dhe në fund Zharku i thotë “vraje”. Nysret Cena nuk ka guxim ta vret, veç e plagos. Zharku i thotë ja unë të mësoj se si vrahet njeri. Ia merr revolen Nysretit 7.65 dhe ja shkrep në kokë, afërsisht 5 plumba. Gjatë natës e hedhin afër varreve të dëshmorëve ku janë sot. Pasi e hedhin trupin aty shkojnë te shtëpia e Nysret Cenes të hajn pite. SHQIPTARI.EU
 
Displaying 13 Comments
Have Your Say
 1. Mergimtari kq thotë:

  Po kjoqeflitet eshteverter sepse ktanjerz kanqen komandant metemir seaj kremineli zharku ikavra vetem peteh krietar komune pertavjedh popullin potishinkan kta komandant aj skishpas shanc pertavjedh popullin zharku esht kriminel ipa meshir aje esht trathtar ipopullit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 2. bashka thotë:

  Ma se miri ja lajm kohes, gjaku del hert apo von.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 3. gazmendi thotë:

  Per sa i perket kesaj akuze nuk them asgje padi keto jan vetem fjale dhe nuk ka asgje konkrete dhe mbetet te shihet ama a eshte dyshimi ne te po qysh jo more po qyky zharku eshte qe beri pisllakhanet dhe krimet e u denua e e iku bythen ne suedi e po te kishte qenen i paster kish nejt ketu dhe e kish vazhdu betejen per drejtesi ketu ne kosov keshtu qe perderisa i beri keto krime pas lufte eshte shum e mundur ti ket bere edhe keto gjat luftes

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 4. Gjoni thotë:

  Nuk e di kush ka vrarë e kushë nuk ka vrarë nuk e akuzoi askendë por në momentn që verifikohet se disa kan vrarë shqiptarë të pa fajshem për tu ngritur në pushtetë jav kisha dhan ka 100 vjet burgë jua kisha konfiskue gjith pasurin dhe gjithë familjen ja kisha largue nga Kosova. Kjo tokë duhet me u pastrue nga krimnelet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(0)
 5. Luhank thotë:

  Krejt kjo ashte e vertete qe ky pis ka vra keto ushtare plus edhe komandant bardhin e ka vra vetem e vetem me hyre ne vend te tij ky matrapaz ska luftue me shkije por me shqiptare sot ka ikur sikur …. ne suedi ju qe e mbroheni kriminellin ju jeni familja e tij

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(6)
 6. mergimtari thotë:

  z. Zharkut sun po ja ngjitni kun per koqe e tash ja keni nis me shpif kindse ky ka vra ushtar te uck etj oooo shqiptar po mushnuu more men leni kto lojna te rezikshme se qushtu lloj lloj muti tu hang tu ngjit sene dit e pa dit me tri rrena pe bojn ni te vertet jan ka i marrin qlirimtaret e vendit ne qaf turp osht se pari prej kti portali qe e ka shpernda ket dizinformat marre tgjith mjetet e informimin jan te paguara prej agjentave te serbis e rusis vetem e veterm per te shpifur sene te llojllojshme per ta njollos emrin e luftes qlirimtare dhe komandatve te tyre ..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(16)
 7. Kacanikasi thotë:

  turp turp osht qe i besojn ktynve seneve te rrejshe dikush veq po ja fut me shpifje e rrena e disa bashkpuntor te udb se serbis qe dhe sot punojn me ta po i perkrahin e po shantazhojn me njerzit qlirimtar .. vet shkrimi qe osht bo osht i rrejshum pas qe thot komandant agim bajrami me nofken bardhi kjo tregon se sa jan e verteta kto. komandat a.bajrami e ka pas nofken zefi po leni kto pallvra ktoo rrena ktoo shpifjee se turppp osht

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(13)
 8. QALLAPEKI thotë:

  ky zharku fac negative…a

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(0)
 9. Lisi thotë:

  Gazeta Shqiptari Eu.Me te vertet po beni nji pun te shkelqyer,qe as shkau nuk kishte mundur ta bej,dhe ti akuzoj me lloj lloj akuze ushtart e UCK se.Tani koha e gjygjit special ekshtu qe ju me postimet tuaja mundoheni te etikoni cdo Clirimtar.Kurse ju Dan Depca kurr ske qen njeri as ske per te u ber.Behuni te sinqert per kto njellosje ce po i beni ne sheerbim te kujt jeni te Serbis Rusis Euleksit apo te birit e drecit Ne djall te mallkuar ju pafsha.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(6)
 10. Haxhi Kuçi thotë:

  Une qe 17 vite kam thene se lufte me shkaun nuk kane ba,pos i kane vra ma se pari atdhetaret ma te forte,qe kane vrare polic serb e paramilitar serb.Kurse ata qe skan mujt mi likvidue i kane etiketue si shpiuna te serbise pa qene fare,dhe nuk i kane pranue ne lufte.Rastin e keni tek une.A ka ma zi ne kete bote qe me te rrethue uçk e me te thene;Kush karin je ti qe po organizon me mbrojt popullin nga qetniket?Pasi ti done me luftue kundra serbise ti je me serb.Kush e thote kete fjale?Edhe komandant Guri II i dine shume gjana se si me automatikun e tij kane vrare civil .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(22) Nuk Pelqej(3)
  • Kacanikasi thotë:

   masi koke kon qaso trimi ti pse sje shku ti me bo luft me shkaun more idiot .. po pale qfar udbashi i leshit je ti dhe i perkrah kta dizinformata marreeee

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(16)
 11. Dan Depca thotë:

  E vertet qe Besnik Lajqi ika shkruar dy apo tri pjes rrefime per xhabir zharkun ikam lexuar.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(3)
 12. Xhafer Leci thotë:

  Besni Lajqi, ish miku i Xhabir Zharkut, ka shkruar bukur shumë në lidhje me vrasjet, intrigat, poshtërsitë, prodhimin e dinamitit dhe shumçka tjetër që lidhet me verprimtarinë kriminale të Xhabir Zharkut me kompani.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(33) Nuk Pelqej(5)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...