Published On: 6 Prill, 2016

Dosja “Panama” rrëzon qeverinë islandeze, dosja “bombat” e përgjimeve nuk rrëzuan Qeverinë në Maqedoni

Megaskandali financiar ndërkombëtar “Panama Papers”, lëkundjet e para i shkaktoi në Islandë. Kryeministri i vendit dha dorëheqje.

Rrjedhja e të dhënave nga kompania ligjore panameze “Mossack Fonseca”, ka demaskuar lidhjet e politikanëve dhe njerëzve të famshëm në mbarë botën me kompanitë “off-shore” në Panama. Pasi që i janë zbuluar llogaritë sekrete jashtë vendit, kreu i qeverisë së Islandës, Sigmundur Gunlaugson, është vënë nën presion të madh.

Dhjetëra mijëra njerëz janë mbledhur në Rejkjavik për të kërkuar dorëheqjen e tij. Opozita ka kërkuar një votëbesim në parlament. Kryeministri islandez, Sigmundur David Gunnlaugsson, i cili mohon përfshirjen e tij në këtë skandal, i ka paraqitur zyrtarisht Presidentit të vendit, Olafur Grimsson, kërkesën për shpërbërjen e parlamentit dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

Sipas Konsorciumit Ndërkombëtar të Gazetarisë Hulumtuese (ICIJ), e cila i referohet “Panama Papers-it”, Gunlaugson në vitin 2007 së bashku me gruan e tij hapi një kompani private fiktive në Ishujt e Virgjër britanikë, duke transferuar  miliona dollarë, të cilat gruaja e tij i kishte trashëguar nga babai i saj.

Një aferë e përgjimeve masive megjithatë nuk e lëkundi fare Qeverinë e Maqedonisë. Ajo nuk ndjeu asnjë përgjegjësi edhe pse kishte përgjuar mbi 20 mijë qytetarë, oponentët e politikës, por dolën në sipërfaqe kontrolli i plotë i shtetit, drejtësisë dhe sistemeve tjera shtetërore, afera korruptive dhe kriminale, por edhe biseda hot-line.

Gazetarja Saska Cvetkovska thotë se edhe nëse dalin emra të shtetasve të Maqedonisë në rastin Panama Pampers, nuk do të ketë tronditje serioze.

“Unë e them këtë sepse Maqedonia nuk është Islanda. Në vendin tonë, është parim jetësor që të mos dënohet.  Pas publikimit të bisedave të përgjuara, ishim dëshmitarë se nuk ra asnjë nga kokat e politikanëve protagonistë”, theksoi gazetarja Cvetkovska. Në Maqedoni megjithatë nuk pati protesta masive popullore pas shpërthimit të kësaj afere të përgjimeve, e cila bartëse kishte opozitën maqedonase. (INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...