Published On: 3 Mars, 2016

Dosja hetimore për “trafikim organesh”

 • Insajderi sjell dosjen hetimore të Tribunalit të Hagës të hetimeve për “trafikim organësh”. Në të janë dëshmitë e tetë dëshmitarëve që pretendojnë se kanë qenë pjesë e kidnapimit dhe transportimit të njerëzve.

Një hetim për dyshimet për trafikim organesh është kryer gjatë viteve 2002-2003. Hetuesit e Tribunalit të Hagës kishin intervistuar tetë dëshmitarë.

Shtatë ishin pjesëtarë të UÇK-së dhe një viktimë. Ata pretendojnë se kanë transportuar viktimat për në Shqipëri me pretendimin se kishin udhëzime të qarta për të mos i rrahur.

Dëshmitarët u thanë hetuesve të Tribunalit të Hagës se kanë qenë pjesë e “një grupi” që ka vepruar deri kah fundi i vitit 2000.

Dëshmitë janë përmbledhur ne një raport hetimor sekret që Tribunali ia ka dorëzuar Task Forcës për Hetimin e pretendimeve të raportit të Këshillit të Evropës. Asokohe nuk kishte prova të bollshme për ngritjen e një aktakuze.

Insajderi ka një kopje të raportit hetimor.

Ky hetim kishte nisur pas një letre që Tribunali i Hagës kishte marrë nga gazetari amerikan, Michael Montgomery. Ai kishte intervistuar një dëshmitar, por nuk kishte boll material për të shkruar “për trafikim organesh”.

Ai iu drejtua Hagës me një letër.

Nuk kishte vonuar dhe hetuesit kishin zbritur në terren për të kryer hetime. Thonë se morën dëshmi të tetë “protagonistëve”, të cilët i koduan me numra.

Raporti përmbledh dëshmitë e tyre të përputhshme për krime lufte. Është i nënshkruar nga Eamon Smytin, shef i Misioneve në Shkup dhe Prishtinë. I është dërguar

Patrick Lopez Terres – shef i hetimeve me vërejtjen “kujdes mos t’u bije gazetarëve në dorë”.

“Patrrck, pas vizitës së 23 dhjetorit, 2003, u takova dje në mbrëmje (29 tetor) me Paul Coffeyn, drejtor i Departamenti i Drejtësisë në UNMIK. Ju lutem këtu i keni të mbyllura”, thuhet në raportin që mbanë datën 3 nëntor 2003 të nënshkruar nga Terrez Lopez dhe të vulosur me vulën e Tribunalit të Hagës.

Dëshmitari i parë i identifikuar si “burimi i parë” pretendon se ka marrë drejtpërdrejt pjesë në transportimin e pengjeve nga Kosova në Shqipërinë veriore dhe qendrore.

Ai është shqiptar nga Kosova jugperëndimore. Kishte shërbyer në luftë si shofer dhe luftëtar i profilit të ulët në UÇK-së.

Burimi dytë pretendon se kishte marrë drejtpërdrejt pjesë në transportimin e pengjeve nga Kosova në Shqipërinë veriore dhe qendrore.

Është shqiptar nga Kosova veriperëndimore. Pretendon se i ishte bashkuar UÇK-së në vitin 1998. Pretendon se kishte qenë shofer dhe luftëtar i profilit të ulët.

Burimi tretë, po ashtu pretendon se ka marrë pjesë drejtpërdrejt në transportimin e pengjeve nga Kosova për në Shqipërinë veriore dhe qendrore.

Ka thënë se ka qenë oficer sigurie në komandën e Rajonit të Dukagjinit.

Burimi i katërt është një shqiptar etnik nga Mali i Zi. Ka shërbyer si shofer dhe luftëtar i profilit të ulët të UÇK-së.

Ai pretendon se kishte marrë pjesë drejtpërdrejt në varrosjen e serbëve në Kosovë dhe në transportimin e pengjeve nga Kosova në Shqipërinë veriore.

Burimi i pestë pretendon se ka njohuri të drejtpërdrejtë në transportimin e pengjeve nga Kosova në Shqipërinë Veriore dhe qendrore. Në raport thuhet se mbetet i paqartë roli i tij i drejtpërdrejtë.

Raporti thotë se ka qenë i ranguar në nivelin e mesëm të hierarkisë në logjistikën e UÇK-së. Ka lidhje të afërta me Ramush Haradinajn.

Burimi i gjashtë është një shqiptar nga Prizreni, që ishte akuzuar nga UÇK-ja për bashkëpunim me serbët. Ai ishte marrë peng bashkë me vëllanë e tij dhe ishte mbajtur peng në një fabrikë në Kukës. Vëllai i tij, është vrarë në Kukës.

Dëshmitari ishte liruar dhe ishte kthyer në Prizren pas luftës. Pretendon se ka parë pengje serbe që ishin mbajtur peng prej UÇK-së në Kukës.

Burimi shtatë pretendon se ka njohuri të drejtpërdrejtë për qendrat e mbajtjes në Shqipërinë Veriore. Është shqiptar nga Kosova, ushtar i profilit të ulët në UÇK.

Burimi i tetë pretendon se ka njohuri të tërthortë për transportimin e pengjeve nga Kosova në Shqipërinë veriore.

Ai ka shërbyer nën komandën e komandant Ekrem Rexhës i njohur si Drini.

Kjo letër shpjeguese e raportit është e nënshkruar nga Paul E. Cofie, drejtor i departamentit për drejtësi në UNMIK. /Insajderi.com

Nesër: Çfarë thonë dëshmitarët për kampet në Shqipëri? Cili ishte roli konkret i dëshmitarëve në transportimin e njerëzve?

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Per rastin e trafikimit te organeve njerzore gjate kohes se luftes eshte fole dhe shkruar mjafte por ,deri sot nuk lexova asnji shkrim ose te pakten nuk pashe asnji dokument aktpadie nga autoritetet e Kosoves per trafikim organesh te shqiptareve , numri i te cileve e kalon shifren 2000 dhe te cilet pastaj u groposen ne varrezat masive ne teritorin e shtetit serb.Shteti serb per kryerjen e ketij krimi pra , per marrjen e organeve e shume se 2000 shqiptareve i kishte te gjitha kushtet logjistike .Kishte specialist serb , specialist rus dhe rumun, kishte spitale dhe infrastrukture te pershtateshme sikur ka edhe sot qe shqiptareve te marre rrob dhe dhunshem te derguar ne Serbi, fillimisht te ua heqin organet dhe pastaj , pasi ta kene kryer kete akt mostruoz , ata shqiptar ti groposin neper gropa ane e kend shtetit serb. Kjo qe theme mund te jete nji hipoteze ose supozim por , mund te jete po aq e vertet sa edhe aktakuzat qe po u behen ( me pagese ) personaliteteve te Kosoves dhe qe deri me sot nuke doli ne opinion ndonji dokument kredibil qe flete pere vertetesine e ketij akti makaber te kryer nga shqiptaret megjithese , jame i bindur se sherbimet sekrete ruse ose rumune kane te dhena per heqjen e organeve te shqiptareve dhe shitjen e atyre organeve ku nga para te grumbulluara mund te jete financuar lufta ne Kosove ose nji pjese e saje..!
  Specialistet e disa shteteve perendimore kishin vlersuar se sipas gjendjes ekonomike qe kishte Serbia ne ate kohe pra ne mars te v. 1999 , ajo nuke kishte force ekonomike te rezistonte me shume se 30-40 dite sepse , nga lufterat ne Kroaci dhe BeH ishte dermuar dhe raskapitur deri ne palce dhe se luften ne Kosove s mund e perballonte .Si e dijme te gjithe , Serbia rezistoi plote 78 dite pra, rezistoi efhe po aqe kohe sa kishin parashikuar specialistet ushtarak nderkombtar e qe do te thote se u ndihmua nga dikush..?
  A ka mundesi qe keto mjete financaiare te jene grumbulluar nga trafikimi i organeve te mbi 2000 shqiptareve, mbetjet mortore te cileve edhe sot e gjithe diten pushojne ne shtetin serb..?
  Sigurisht se kjo mundesi egziston sepse, si permenda me larte , shteti serb kishte mundesi dhe mund ta kryente ne formen me profesionale te mundeshme sikur qe e kishte logjistiken dhe infrastrukturen e nevojshme per kete operacion kriminal
  Pse shteti i Kosoves nuke eshte marre me investifikime dhe hulumtimin te ketij lloji dhe niveli arsyet jane te shumta qe lidhen me mungese te stafeve profesionale deri te mungesa e vullnetit politik sikur qe ishte vullneti politik ai i cili ishte pengese per 15 vite qe autoritetet e Kosoves nuk nderrmoren asgje per zbulumin e dhunimeve te me shume se 20.000 grave , nenave dhe motrave shqiptare te Kosoves ose krimeve tjera te kryera ka ai
  Sigurishte se me e lehte ishte qe personat dhe autoritetet pergjegjese te Kosoves fillimisht te pasurohen dhe , te pakten ta realizojne andrren e tyre te kahemotshme e te qenit miljiner, ti rehatojne te afermit e tyre dhe te qojne nji jete pa brenga e telashe qe su dilet ne skaj.Por , punet e lehta nuke i sjellin shume dobi popullit.Koha tregoi se kishte dominuar kjo ligjike
  ” ..punes se veshtire ja shehe hajrin..punnes se lehte ja shehe sherrin “

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Sefedin Krasniqi thotë:

  Hahahah, shumë i fortë Insajderi… Po kjo dosje u kalbur moti në Internet… Lajme taze

  https://www.facebook.com/Princ.Zhilivode/media_set?set=a.874812882636205.1073741830.100003225053409&type=3&hc_location=ufi

  Pse more nuk e publikon Insjaderi komplet se ka gjëra shumë më interesante në atë raport “famoz”?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...