Published On: 13 Shkurt, 2016

Dosja e plotë/ Të gjitha vrasjet e porositura nga burgu prej Admir Tafilit

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka përfunduar hetimin ndaj një grupi kriminal të akuzuar për vrasje me pagesë të porositura nga burgu nga i dënuari me burgim të përjetshëm Admir Tafili. Është dërguar për gjykim dosja e grupit të strukturuar kriminal që kryente vrasje me pagesë.

Mbi 13 anëtarët e këtij grupi rëndojnë akuzat si vrasje me paramendim, vrasje, vetëgjyqësi, sigurim kushtesh për kryerjen e veprës penale, armëmbajtje pa leje etj. nga hetimet e prokurorisë rezulton se grupi udhëhiqej nga Admir Tafilaj, i cili jepte urdhrat nga burgu ku vuan dënimin me burgim të përjetshëm për të tjera krime. Hetimet për këta persona kanë nisur më shkurt të 2015-tës, raporton lapsi.

DOSJA E PLOTE E PROKURORISE

Admir Tafilaj akuzohet për “Vrasje me paramendim”, “Vrasje me paramendim kryer në bashkëpunim mbetur në tentativë”, “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale per te kryer vrasje”, “Vetëgjyqësi”, “Krijimi i Grupit të strukturuar kriminal”; dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal”.

Kristi Pine, akuzohet për “Vrasje me paramendim”, “Vrasje me paramendim kryer në bashkëpunim mbetur në tentativë, “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale per te kryer vrasje, “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale per te kryer vrasje, “Prodhimi dhe mbajtjes pa lejë të armëve luftarake dhe municionit, “Krijimi të Grupit të strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal”.

Elson Merdani, akuzohet për “Vrasje me paramendim, “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale për të kryer vrasje”, dy herë,“Prodhimit dhe mbajtjes pa lejë të armëve luftarake dhe municionit, “Krijimit të Grupit të strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal”.

Dritan Peksani akuzohet për “Vrasje me paramendim”.

Alfred Qefalia, për “Vrasje me paramendim kryer në bashkëpunim mbetur në tentativë”, “Prodhim dhe mbajtjes pa lejë të armëve luftarake dhe municionit”.

Adrian (Isuf) Uzuni akuzohet për “Vrasje me paramendim kryer në bashkëpunim mbetur në tentativë”, “Prodhimit dhe mbajtjes pa lejë të armëve luftarake dhe municionit”.

Klajdi Shermadhi, akuzohet për “Vrasje me paramendim kryer në bashkëpunim mbetur në tentativë”, “Prodhimit dhe mbajtjes pa lejë të armëve luftarake dhe municionit”.

Aleksandër Gora, akuzohet për “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale per te kryer vrasje”, “Prodhimit dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

Fatos Koka, akuzohet për “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale për të kryer vrasje”.

Albano Beqiraj, akuzohet për “sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale për të kryer vrasje”.

Dhimitër Zito, akuzohet për “Moskallzimi i krimit dhe Kalem Hyka e Besnik Daci për vetëgjyqësi të kryer në bashkëpunim.

HETIMET E PROKURORISË

Nga hetimet e Prokurorisë për Krime të Rënda rezultoi se grupi i personave merrte porosi dhe ka realizuar vrasje, disa të mbetura në tentativë, në këmbim të shumave të konsiderueshme të parave.

Në bazë të hetimeve, ka rezultuar se të pandehurit Admir Tafilaj, Kristi Pine, Elson Merdani dhe Dritan Peksani, në baashkëpunim, kanë kryer veprën penale të “Vrasjes me paramendim” të shtetasit Ibrahim Mani, ngjarje e ndodhur në 25.06.2014, në Shkodër.

Po ashtu, të pandehurit Alfred Tafilaj, Kristi Pine, Ardian Ozuni, Alfred Qefalia dhe Klajdi Shermadhi në bashkëpunim midis tyre kanë kryer veprën penale të “Vrasjes me paramendim mbetur në tentativë” të shtetasit Edmond Cakmashi”, ngjarje e ndodhur në dt. 05.11.2013.

Të pandehurit Admir Tafilaj, Kristi Pine, Aleksandër Gora, Elson Merdani kanë konsumuar veprën penale të “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale për të kryer vrasje” të shtetasit Leonard Murati. Këta persona kanë planifikuar vrasjen e shtetasit Murataj, por nuk kanë mundur ta kryejnë, pasi është vrarë më parë nga persona të tjerë, për të cilët po vijojnë ende hetimet.

Të pandehurit Kristi Pine, Fatos Koka, Elson Merdani dhe Albano Beqiraj në bashkëpunimm midis tyre kanë kryer veprën penale të “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale për të kryer vrasje” të shtetasit Majlind Lila, në Dhjetor 2014.

Të pandehurit Kristi Pine, Admir Tafilaj, Alfred Qefalia dhe Ardian Ozuni kanë kryer veprën penale të “Prodhimit dhe mbajtjes pa leje të armëve luftarake dhe municionit”.

Të pandehurit Admir Tafilaj, Kalem Hyka dhe Besnik Daci në bashkëpunim midis tyre kanë kryer veprën penale të “Vetgjyqësisë”, pasi i kanë marrë në mënyrë jashtë-ligjore një shumë parash shtetasit P.B, i cili ua kishte borxh Hykës dhe Dacit.

Ndërsa i pandehuri Dhimitër Zito ka kryer veprën penale të “Moskallzimit të krimit”, pasi ka qenë i pranishëm në momentin kur, me vetëgjyqësi, i janë marrë një shumë parash shtetasit P.B.

PERGJIMET

Zbardhet përgjimi telefonik mes të dënuarit me burgim të përjetshëm, Admir Tafilaj dhe Kristi Pines, personit që dyshohet se ka ndihmuar për vrasjen e biznesmenit durrsak, Leonard Murati në nëntor të vitit 2014. Nga hetimet ka rezultuar se për vrasjen e Muratit ishin ofruar 50 mijë euro; nëse do vritej edhe nipi i tij, do paguheshin 100 mijë euro. Pavarësisht se kjo vrasje nuk është kryer nga Kristi Pine, nga kjo bisedë mësohet se ai ka ndihmuar për të siguruar armët dhe fishekët, për të cilët përdor kodin ‘Ajfon’ për armët Skorpions dhe ‘karamele’ për fishekët.

Xhiku: Hë mirë, ça bone?

Tafilaj: Ça bone ti?

Xhiku: Hiç, sa erdha këtu te lokali.

Tafilaj: Ku osht ai?

Xhiku: Këtu osht.

Tafilaj: Ma jep pak.

Kristi: Hë mor vëllai.

Tafilaj: Hë, ça je tu bo?

Kristi: Hiç, rehat, rrimë, qetësi.

Tafilaj: Mirë.

Kristi: Mirë, mor mirë, ka ngel për një gjo të vogël dhe në rregull të gjitha.

Tafilaj: Ça ka ai që ka ngel?

Kristi: Kshtu mor burrë, karamele 7.65, do munohet vetë me i gjetë, kaq. Vetë për ata ka ngel. Ajfon katërta është tamam, kurse Ajfon pesa nuk është tamam. Vetëm ajo mungon. Karikuesi tamom.

Tafilaj: Po ka ai mor vëlla.

Kristi: Kush?

Tafilaj: Miri.

Kristi: Jo, jo, ai i ka 7.62-sh, të dy Ajfonët i kam këtu me vete, i kam marrë unë, ishin gati. Nesër iki atje una prapë. Do iki vonë në darket që të marr edhe atë makinën.

Tafilaj: A e kishin marrë atë?

Kristi: Po, po, në rregull të gjitha. Ti ça je tu bo, mirë ke qenë?

Tafilaj: Mirë, mirë.

Kristi: Hajde vëlla, mos u mërzit ore.

Tafilaj: A ke mësu me i dhonë makinës?

Kristi: Makinës nuk kam mësu me i dhon fare, nuk më ka mësu Xhiku.

Tafilaj: Po motorrit?

Kristi: Po pra, motorrit di, Skuter se kështu me marsha nuk di.

Tafilaj: A e kanë marrë jashu ata?

Kristi: Po, ashu se i thash una, nuk bohet llaf.

Tafilaj: Edhe unë ashtu i pata çu fjalë.

Kristi: Në rregull janë të gjitha or vëlla, mos e vrit mendjen ti. Vetëm ato mungojnë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...