Published On: 4 Korrik, 2016

“Dosja 17” fsheh të vërtetën përfundimtare për sulmet terroriste të 11 shtatorit

Qeveria amerikane ka deklasifikuar një raport që përmban qindra të intervistuar për të cilën hetuesit shikonin nëse kanë lidhje me sulmuesit e 11 shtatorit 2011 dhe lidhjet e mundshme nga Arabia Saudite me rrëmbyesit.

Dokumenti i njohur si “Dosja 17”, ishte kompletuar nga Dana Lesemann dhe Michael Jacobson.

Ajo ofron hipoteza se çfarë mund të fshihet në raporton sekret 28 faqesh të Kongresit mbi sulmet e 11 shtatorit për të cilin ka fjalë se implikon sauditët.

“Shumë nga informacionet e ‘Dosjes 17’ janë të bazuara në atë çfarë përmban edhe raporti 28 faqesh”, ka thënë Bob Graham, senatori demokrat i Floridës për AP, transmeton lajmi.net.

Graham i cili ishte bashkëkryesues i komisionit të Kongresit, beson se rrëmbyesit e avionëve kishin qasje në sistemin mbështetës saudit.

“Dosja 17 thotë se: Këtu janë disa pyetje pa përgjigje dhe kjo është ajo që ne mendojmë se komisioni i 11 shtatorit, FBI-ja dhe CIA duhet të kërkojnë përgjigjet”, ka nënvizuar Graham.

Në mesin e qindra emrave të intervistuar që përmban ‘Dosja 17’ është edhe Fahad Al-Thumairy and Omar Al-Bayoumi

Al-Thumairy, një imam në Xhaminë e Mbrerut Fahad Mosque në  Culver City të Kalifornisë, ishte I akredituar nga konsullata e Arabisë Saudite në Los Angeles,është si i dyshuar për ndihmën e dhënë rrëmbyesve të avionëve pasi ata kishin arritur në qytet, transmeton lajmi.net.

Komisioni gjithashtu deklaron se Al-Thumairy dhe Al-Bayoumi e njihin njëri-tjetrin dhe kishin biseda të rregullta telefonike ndërmjet vete.

Al-Bayoumi, një shtetas Saudit, raportohet gjithashtu se I kishte pajisur rrëmbyesit Nawaf Al-Hazmi and Khalid Al-Mihdhar me asistencë të konsiderueshme pas arritjes së tyre në  San Diego  në shkurt 2000.

Në qershor, John Brennan, kreu i CIA-s është shprehur për mungesën e 28 faqeve të cilat mund të publikohen, por ato sipas tij, nuk ofrojnë evidenca që implikojnë Sauditët si ndihmues të terroristëve.

“Mendoj se 28 faqet do të publikohen dhe unë e mbështes publikimin dhe secili mund të shikojë në atë evidencë se qeveria Saudite nuk ka të bëjë asgjë me ato sulme”, ka thënë  muajin e fundit Brennan në një intervistë në televizionin Al-Arabiya, me pronar saudit.

Presidenti amerikan Barack Obama në vitin 2014, ka urdhëruar deklasifikimin e 28 faqeve.Ato në fillim ishin të bllokuara nga ish Presidenti amerikan George W.Bush, pasi ai nuk donte të vuanin marrëdhëniet e SHBA-së me Arabinë  Saudite.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...