Published On: 17 Mars, 2016

Dora e djathtë e Fatos Klosit Bojken Abazi, u dëbua që të mos dekonspirohej SHIK-u

 

A u ndezën veturat zyrtare për shkak të dëbimit të Bojken Abazit?

 

A është dashur që Bojken Abazi të dëbohej apo të nxirrej para drejtësisë së Kosovës? Nxjerrja e Bojkenit para drejtësisë në Kosovë do të ishte shumë më i rëndësishëm se sa dëbimi i tij.

Dëbimi i jep një jehonë të keqe dhe negative raporteve Kosovë-Shqipëri, i bën të pakëndshme raportet e bijësisë nën-bijë, i bën të pakëndshme raportet diplomatike dhe cenon raportet shumë të mira kulturore, arsimore dhe të tjera, raporte ku qeveritë nuk kanë gisht ti rregullojnë.

Po ashtu edhe teknikisht Bojken Abazi mund të vazhdojë të luaj rolin e tij në Vetëvendosje edhe nga distanca, falë zhvillimit të internetit dhe rrjeteve sociale.

Në fakt me këtë gjest të Qeverisë, Vetëvendosje nuk humb asgjë, përkundrazi ajo ndihmohet ti rritet reputacioni, dhe përkrahja.

Para dëbimit të tij, nëse këtë e kishte qëllim pozitiv Qeveria do të duhej të zbardhte paudhësitë e Bojkenit dhe bojkenëve të tjerë, duhej t’ia zbardhte anën e errët të tij, si dora e djathtë e ish strukturave të SHIK-SHISH-it të Shqipërisë të dirigjuara nga Fatos Klosi.

A ishte Bojkeni orkestruesi kryesor i dhunës dhe hedhjes së koktej molotovëve? Nëse ky ishte Bojkeni, atëherë ai duhej të dilte para drejtësisë dhe të rrëfente të bëmat e pabëra, por edhe planet sekrete të ditëve të ardhshme, të rritjes së tensioneve dhe të situatës drejt një ngërçi më të fuqishëm me tendenca shpërhimi? Dhe fakti se vetëm gjatë natës së mbrëmshme janë kallu së paku dy vetura zyrtare, njëra prej të cilave e prokurorisë speciale, është një indikacion se veprimet e dhunshme u kryen nga ‘revolta’ për dëbimin e dhunshëm të Bojkenit.

Por, nisur nga fakti se shumë nga protestat e dhunshme u orkestruan nga ish struktura të SHIK-ut, në bashkëpunim konspirativ me njerëz të opozitës, veçmas të Vetëvendosjes, atëherë duke e dëbuar atë, kjo strukturë e mori në mbrojtje Bojkenin, duke mos lejuar dënimin e tij dhe njëkohësisht duke trazuar raportet zyrtare Shqpëri-Kosovë dhe ato vëllazërore ndërshqiptare. SHQIPTARI.eu

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Doku thotë:

  “nga fakti se shumë nga protestat e dhunshme u orkestruan nga ish struktura të SHIK-ut” – ti jo vetem qe e di se kush i ka ndezur veturat, po e konsideron dhe “fakt”. Qesharake!
  Ti gjejne ata qe ndezin veturat dhe ti nxjerrin ne gjyq.
  Nderkohe Serbia pergatitet per zgjedhje ne Kosove. Nuk i ndihet zeri “analisteve”.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Lipjani thotë:

  Politikat e SHIK-ut dhe te SHISH-it, vetem dame i kan sjell kombit tan.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...