Published On: 26 Mars, 2016

Donika dhe Haradinajt! Fundi i një ‘dashurie’, që dukej se nuk përfundonte kurrë!

 

Askush nuk mund ta besonte një ndarje politike kaq të shpejt ndërmjet Donika Kadajt, dhe vëllezërve Haradinaj. Po të ishte për të vënë bast, të gjithë do e kishim humbur, Donika nuk ndahet nga AAK sa të jetë Ramushi kryetar i saj.

Ajo dukej se ishte e gatshme për çdo sakrificë, por pse u tërhoq nga kjo parti nuk merret dot me mend.

Dyshimi i parë është nëse kjo ndodhi si pasojë e arrestimit, burgosjes një muaj, dhe se Haradinajt nuk i dolën dot zot, Zanës së partisë.

E ashpër në retorikë, sulmuese, goditëse, shpotitëse, ironizuese, që flakëronte në debate me zjarrin e saj Kuvendin, papritur, ndodhet para vendimit të braktisjes, ndryshimit të vetvetes. Kështu do të mund të thuhej nëse do ti besonim verbërisht asaj që dëgjohet me vesh apo shihet me sy.

Por, nëse ajo ka vendosur të shkojë në VV, pse do ta bëjë këtë? Të zvarritesh nga opozita në një opozitë tjetër nuk duket asgjë interesante, e aq më pak dramatike.

Por, nëse ajo shkon në Vetëvendosje zbulon një lidhje tjetër të Donikës, respektin që ka ajo për Rexhep Selimin. Në fakt ajo po ec gjurmëve të tij. Edhe ai ishte në AAK para se të zhvendosej në Vetëvendosje. Dhe aty shihet si promotor, por edhe si fuqia fizike e Vetëvendosjes, që pavarësisht kapacitetit për rrotullimin e automjeteve, ata ishin të dobët para policisë, por jo edhe dinaku Rexha, të cilin askush nuk guxon as ta arrestoj.

Pra, Donika sikur i kthehet një aleance apo më në fund, është përmbyllur roli i saj në AAK, dhe tash po kalon në një lojë tjetër, ku duhet të bashkëpunojë me gurut e informimit të nëndheshëm, për të ç‘mistifikuar Vetëvendosjen.

Apo ndoshta ky është një shenjë, se në një të ardhme jo të largët, VV-ja do të vije në pushtet, dhe se asaj, i ka garantuar pushtet! SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/lista-e-porositesve-te-vrasjes-se-kolonelit-nje-polemike-dhe-pse-permendet-milaim-zeka-ne-kete-vrasje/

http://www.shqiptari.eu/stupcat-humben-perballe-krishtit/

http://www.shqiptari.eu/tmerr-mjeket-zbulojne-semundjen-e-rames-ja-nga-cfare-vuan-kryeministri/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...