Published On: 7 Maj, 2016

Donald Lu-Sekretarit të shtetit amerikan: Më keni syrgjynosur në një vend hajdutësh

Wikileaks boton kabllogramin e Donald Lu:

I nderuar Zoti Sekretar i Shtetit,

Kam nderin t’iu bëj një përmbledhje të shkurtër të ngjarjeve që janë zhvilluar në Shqipëri kohët e fundit.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/eshte-vrare-krasniqi-i-gabuar/
Ashtu si edhe më kishin paralajmëruar përpara se të vija në këtë vend, njerëzit janë të dashur dhe miqësorë, dhe kanë një lloj fetishi të pashpjegueshëm ndaj të huajve. E kam fjalën për njerëzit e thjeshtë, pasi klasa politike, janë ca ngjala që nuk kapen as me gjethe fiku.

Megjithëse formimi im është diplomat karriere dhe kultura ime e origjinës është ajo kineze, çka do të thotë që e njoh artin e përdorimit të gjuhës dykuptimshe, këtu ajo ka arritur majat e saj. Sapo futem në takim me një nga përfaqësuesit e forcave politike, të gjithë më pohojnë se janë të gatshëm, dhe kur dal, nxjerrin ndonjë spurdhjak në TV, nga ata që nuk i pyet as roja i godinës së partisë së tyre, dhe më nxjerrin bishta.

Kjo ka të bëjë sidomos me çështjen që edhe ju vetë zoti Sekretar, e quani jetike, siç është ajo e reformës në drejtësi, të cilën e latë porosi edhe në vizitën që bëtë këtu.
Meqë ra fjala për reformën, përfitoj nga rasti t’iu pyes nëse e njihni një farë Spartak Ngjela. Ai ka një parti politike dhe del natë për natë dhe flet në FB, sikur i merr udhëzimet direkt e nga ju. Nëse është e vërtetë, ju lutem ma bëni me dijeni, pasi nuk dua që të krijojmë përplasje.

Për t’iu rikthyer temës, dua t’ju vë në dijeni se e kam shumë të vështirë të marr konsensusin. Këtu janë të gjithë hajdutë dhe unë vetë nuk e kuptoj sesi mund të japin konsensus për një punë që do t’i fusë në burg. Por megjithatë, më kanë thënë një frazë të famshme të tyre të cilën e kanë për zemër shumë politikanët e këtushëm, që pak a shumë në anglisht përkthehet “Ku ka ligje ka edhe shtigje”. Mesa duket kjo është edhe fabula e tyre. Mendojnë se do t’i bëjnë ligjet por do të gjejnë edhe mënyrat t’i shmangin.

I nderuar Zoti Kerri,

Kam frikë se kjo puna e ligjeve do të përfundojë si puna e dekriminalizimit. Nga ky ligj, ata që po e hanë janë ca ditëzinj që kanë bërë burg jashtë, sepse s’kanë ditur gjuhën dhe me paratë e fituara andej, kanë blerë nganjë vend pune, të cilin tani po e humbin. Deputetët dhe kryetarët e bashkive që i kam thënë edhe me emra, më ligjërojnë çdo ditë ekraneve.

Edhe reforma, më duket se do të përfundojë me ca gjykatës të Berishës që ikin dhe të Ramës që vijnë.

Gjithsesi, unë po e bëj timen. Por do ju lutesha, të kini mirësinë të kuptonit se në çfarë vendi të vështirë punoj. Kjo quhet syrgjynosje. Këta shpesh thonë që kjo lloj kulture e tyre është faj i pushtimit turk, por këta turkun do ta binin vërdallë 40 herë. Kaq të djallëzuar janë. Ndaj, kur të mbaroj periudhën e shërbimit, ose më nxirrni në pension të parakohshëm, ose më çoni në ndonjë vend që të mund të mbledh veten.

Me respekt
Donald Lu
Ambasador

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. Avdi thotë:

  I nderuar Abasador, mjerisht ky eshte realiteti shqiptare, e dhemshme, por ju lute te keni durim, njeherit edhe guxim qe tu a thoni troq e besa edhe tju tregoni vendin, se keta te pa fytyr e pa moral nuk qajn kokene per popullin por per privilegjet e veta, na morën ne qaf zoti i katandiste.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. mali thotë:

  I nderuemi Tristaniku,domethene se turku nuk ishte me pise se shkau!Paskehsim diqka te perbashketa me shkiet!!! Bashke jetesa me shkiet para dhe pase turkut, na ka pas be mire. Per Shqiptaret vetem shkau dhe pjella e shkinis, enveri sllavo komunisti na e direnine na trego venin! ahahaha

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(1)
 3. Faleminderit për respektin ndaj popullit tonë.. Dhe për fjalët e vërteta për politikën dhe përdoruesit e sajë. Demokracia tek ne është akoma e largët , Ligjvënësi me gjykatësit të shitur po i humbin vlerën e vërtetë të demokracisë dhe qytetërimit tonë.Faleminderit ju dhe stafit tuaj diplomatik, popullit Amerikan. AlfonsGjoshaj Bala

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(0)
 4. margarit thotë:

  Tristaniku, kete lloj fryme ishin vet Amerikanet qe e futen ne shqiperi, se shqipetaret ishin popull me rregull e me tradita. Me gjithse Jashari e ka mare kete nga gazet serbe Добавить рекламное обьявление.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
 5. Loti LU,ju nuk mund ti kuptoni shqiptaret.Vetem ai qe ka vdekur,Enveri,arriti ti kuptoje dhe
  zbatoi formulen e Stalinit te madh:-Nje dite terror mbi administraten siguron 10 vjet qetesi
  dhe mbarevajtje ne zhvillimin e vendit.
  Sa per hajduter,shqiptaret kur mbeten pa opinga presin e vjedhin komandaret e kamionit
  per te thurur opinga dhe nuk duan te dine per vleren totale te kamionit i cili mbetet aty ne
  abondance.
  Ndersa per turkun i cili kapitulloi dhe u detyrua te largohet,ata chirreen te kenaqur:-Shyqyr
  que me erdhi dita te largohem prez teje mor PIS ARRNAUT. 07/05/2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...