Published On: 1 Shtator, 2016

Donald Lu nuk “heq” dorë, së bashku me kongresmenin Engel takojnë Bashën dhe ish- kryeministrin Berisha

Kongresmeni i SHBA-ve Eliot Engel dhe ambasadori i SHBA-ve në Shqipëri , Donald Lu po zhvillojnë një takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Ky takim vjen vetëm pak ditë pas miratimit të ligjit të Vettingut, që është hapi i parë i zbatimit të Reformës në Drejtësi.

Partia Demokratike nuk e votoi, ndërsa ligji u miratua me 88 vota nga PS-LSI dhe PDIU.

Pas takimit me Bashën, në orën 15:00 Eliot Engel do të zhvillojë edhe një me ish-kryeministrin Berisha.

Eliot Engel ndodhet në Shqipëri, pasi sot do të marrë titullin ‘Qytetar Nderi’ i Lezhës.

Kongresmeni i SHBA do të nderohet për rolin e luajtur në forcimin e miqësisë mes Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Bashkia Lezhë dhe Këshilli Bashkiak nderojnë dy personalitete të njohura për kontributin e mbrojtjes së çështjeve të shqiptarëve

1- Z. Eliot Engel , Qytetar Nderi i Lezhës

2- Z. Harry Bajraktari, Mirënjohje e Bashkisë Lezhë

Bashkia Lezhë, njofton se me datë 1 Shtator 2016, ora 12:00 në prani të Këshillit Bashkiak, Kryetarit të Bashkisë, deputetëve të qarkut ,të ftuarve dhe miqve, organizon brenda zonës Memorialit të heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, një veprimtari nderuese të Kongresmenit Amerikan, Kryetar i Grupit të Miqësisë Shqipëri – Amerikë në Kongres, të nderuarin Z. Eliot Engel.

Zoti Eliot Engel, një mik i rrallë i shqiptarëve në tërë Ballkanin dhe më gjerë ka luajtur një rol të rëndësishëm në forcimin e miqësisë së vendit tonë me aleatin tonë më të madh strategjik, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai, po ashtu, është i njohur për ndihmesën e dhënë në Kongresin dhe në Administratën Amerikane për çlirimin e Kosovës dhe më pas njohjen e Pavarësisë së saj nga SHBA. Kongresmeni Engël shoqërohet nga Z.Harry Bajraktari, një aktivist i njohur shqiptaro – amerikan i çështjes shqiptare për dekada të tëra. Veprimtarinë e nderon Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, SHTZ. Donald Lu.

Këshilli Bashkiak i Lezhës me vendim Nr. 182 dhe 183 datë 29.08.2016 i ka nderuar këta dy personalitete me titujt:

Z. Eliot Engel – Qytetar Nderi i Lezhës

Z. Harry Bajraktari – Mirënjohje e Bashkise së Lezhës.

Ky vlerësim do të memorizohet në kujtesën historike të qytetit të Besëlidhjes!”, njofton bashkia e Lezhës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...